Καζαχστάν – Σαν Μαρίνο 3-1 : Στα όρια της υπέρβασης! (highlights)

Το άγχος ήταν εξ αρχής ο μεγαλύτερος αντίπαλος του Καζαχστάν, καθώς μετά τη νίκη στην Φινλανδία οι άνθρωποί του ήξεραν πως με τη νίκη επί ενός υποδεέστερου αντιπάλου όπως το Σαν Μαρίνο, θα περίμεναν καρτερικά για τον “τελικό” της Λιουμπλιάνας σε λίγα 24ωρα στο φινάλε του 8ου προκριματικού ομίλου.

Ο Τσεσνόκοφ μόλις στο 9ο λεπτό πρόσφερε στους γηπεδούχους το γκολ που έψαχναν σε ένα πρώτο ημίχρονο που επί της ουσίας έψαχναν το αυτονόητο σε ένα τέτοιο μοτίβο.

Το Καζαχστάν που έπαιζε δίχως 3-4 βασικά του στελέχη, ευτύχησε

να βρει άλλο ένα γκολ νωρίς στο 2ο ημίχρονο, πάλι με τον Τσεσνόκοφ μετά από κοντρολ και ωραίο γυριστό σουτ εκτός περιοχής!

Κάπου εκεί ήρθε η υπέρβαση του “μικρού” και ταπεινού Σαν Μαρίνο να δώσει μια άλλη νότα στο ματς. Στο 60ο λεπτό ο 22χρονος ερασιτέχνης – ως ποδοσφαιριστής, Φραντσιόζι πέτυχε με κεφαλιά του πρώτου γκολ σε διεθνές επίπεδο. Ήταν το 2ο συνεχόμενο γκολ σε επίσημο αγώνα – μετά από αυτό το γκολ που πέτυχαν επί της Δανίας – για πρώτη φορά στην ιστορία τους!

Στο φινάλε με πέναλτι, μέσω VAR, ο Αϊμπέτοφ διαμόρφωσε το τελικό 3-1 σε μια γιορτινή ατμόσφαιρα