Κίνα-Ανγκόλα 83-76: Έσπασε το ρόδι

Οι ασιάτες έσπασαν το ρόδι μετά από τρεις ήττες και συνεχίζουν την μάχη για ένα εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.
Αντίθετα για τους αφρικανούς ήταν μια ήττα πισωγύρισμα.

Η Αγκόλα ήταν καλύτερη μόλις για 15 λεπτά, ελέγχοντας την ρακέτα κι έχοντας ορθολογικές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκε με 32-22.

Με το πέρασμα του χρόνου πάντως η Κίνα άρχισε να ισορροπεί και το ημίχρονο έκλεισε στο 45-45.

Με οδηγούς τους Κάιλ Άντερσον, Ζιν Χου

και Μινγκ Χου, η Κίνα μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, άρχισε να ελέγχει το ματς και με καλή άμυνα ξεφυγε 59-69 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με διψήφιες διαφορές και τελικά έφτασε άνετα στη νίκη χωρίς μάλιστα να συναντήσει προβλήματα.

Ο Ζιν Χου είχε 20 πόντους, ο Άντερσον 17π. και 7 ριμπάουντ, και ο Μινγκ Χου 16π.

Η ΑΣγκόλα που παρουσιάστηκε πολύ άστοχη παρά το ότι μάζεψε 19 επιθετικά ριμπάουντ από τα 42 που πήρε συνολικά, είχε τον Ντουντάο με 17 πόντους και 8 ασίστ και τον Μπρούνο Φερνάντο με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ άλλους 13 π΄ροσθεσε ο Ντε Σόουζα.