Κρίσταλ Πάλας – Γουέστ Χαμ 2-3: “Σφυροκόπημα” στο Λονδίνο

Η Κρίσταλ Πάλας που είχε στον πάγκο ξανά τον προπονητή της Πατρίκ Βιερά που ξεπέρασε τον κορωνοϊό, μπήκε με μεγάλο ενθουσιασμό, είχε δοκάρι με τον Σλουπ πριν συμπληρωθεί λεπτό! αλλά το γκολ πέτυχε πρώτη η Γουέστ Χαμ. Ο Λαντσίνι έβγαλε την σέντρα και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, Μίχαελ Αντόνιο άνοιξε το σκορ με το 8ο γκολ του στην σεζόν (0-1, 22ο λεπτό). Τρία λεπτά αργότερα και πριν προλάβει να συνέλθει η Πάλας, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα ξανά με τον Λαντσίνι

να διπλασιάζει τα τέρματα της Γουέστ Χαμ (0-2, 25ο λεπτό).

Οι γηπεδούχοι πάλεψαν να ξαναμπούν στο ματς πριν φύγει το ημίχρονο και έχασαν ευκαιρίες να μειώσουν με τους Εντουαρντ (δοκάρι), Μπεντέκε, Χιουζ, όμως μια ανόητη ενέργεια του Λούκα Μιλιβόγεβιτς που χρησιμοποίησε το χέρι του για να κάνει κοντρόλ, έδωσε την ευκαιρία στην Γουέστ Χαμ και τον Λαντσίνι να διαμορφώσει από την άσπρη βούλα το σκορ του ημιχρόνου (0-3, 45+5′).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολίσε που είχε περάσει νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο έστρωσε για τον Εντουάρντ που μείωσε σε 1-3 στο 83ο λεπτό και στο 90′ ο Ολίσε με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ κατάφερε να βάλει φωτιά στο Λονδίνο γράφοντας το 2-3! Η Γουέστ Χαμ δεν ήταν καλύτερη, όμως εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που της δόθηκαν στο πρώτο ημίχρονο και έβαλε τις βάσεις για το τρίποντο. Η Κρίσταλ Πάλας που δεν έχει καταφέρει ακόμα να πετύχει νίκη πρωτοχρονιά, τα έδωσε όλα στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις με το ανάποδο ψαλιδάκι του Ματετά που άγγιξε την ισοφάριση.

Κρίσταλ Πάλας (Πατρίκ Βιερά): Γκουάιτα, Γκουέχι, Γουόρντ, Άντερσεν, Μίτσελ, Μιλιβόγεβιτς (60′ Ματετά), Σλουπ, Χιουζ (75′ Ρίντεβαλντ), Εντουαρντ, Μπεντέκε (68′ Ολίσε) Αγιού

Γουέστ Χαμ (Ντέιβιντ Μόγες): Φαμπιάνσκι, Ντιόπ, Ντόουσον, Κούφαλ, Τζόνσον (46′ Μασουακού), Σούτσεκ, Ράις, Λαντσίνι (88′ Νομπλ) , Μπόουεν, Μπενραμά (71’Βλάσιτς), Αντόνιο