Λανς – Κλερμόν 2-1: Στην 2η θέση το “τρένο” του Εζ

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ η Λανς απέδειξε πως είναι μία από τις καλύτερες ομάδες της Γαλλικής λίγκας και με αντατροπή πήρε άλλους τρεις βαθμούς επικρατώντας με 2-1 της Κλερμόν.

Οι φιλοξενούμενοι μπορεί σε όλο το πρώτο μέρος να μην πέρασαν την σέντρα, αρκούσε όμως η μία και μοναδική στο 38ο λεπτό και από το κόρνερ του Γκοφριέ η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Αμπντούλ Σαμέντ και πήγε στα δίχτυα της δικής του ομάδας κάνοντας το 1-0 για την Κλερμόν.

Η Λανς σε όλο το πρώτο μέρος ήταν μονίμως γύρω και μέσα στην περιοχή της ομάδας του Γκαστιέν χωρίς να μπορεί να σκοράρει. Στο δεύτερο

μέρος η Λανς συνέχισε να πιέζει και να δείχνει πως το γκολ ήταν θέμα χρόνο να έρθει.

Εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας για τους γηπεδούχους και στο 60′ ήρθε το γκολ για το 1-1 με σκόρερ τον Σαϊντ και 9 λεπτά μετά επίσης με τρομερό πάσινγκ γκέιμ ήταν η σειρά το κορυφαίου του γηπέδουν Φοφανά να κάνει το 2-1 και την ανατροπή για τους γηπεδούχους.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και η Λανς πήρε το τρίποντο και πλέον είναι μόνη της στη 2η θέση, πίσω από την Παρί Σεν Ζερμέν.