Λειψία-Λεβερκούζεν 2-3: Δεν “πεθαίνει” ποτέ (Highlights)

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά με 4 τελικές στο πρώτο τέταρτο και ένα φανταστικό γκολ από τον Τσάβι Σίμονς. Δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από τη νωθρή Μπάγερ και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμνοι ελέγχοντας απόλυτα το ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως είδαμε την “κανονική” Λεβερκούζεν. Στο 47′ ισοφάρισε μετά το λάθος της άμυνας και το εύκολο πλασέ του Τέλα και μέχρι το 55′ είχε άλλες 2 φάσεις με Βιρτζ και Σικ για να γυρίσει το ματς.

Η Λειψία όμως εκδήλωσε φανταστική κόντρα επίθεση από κόρνερ της Λεβερκούζεν στο 56′ και με 2 πάσες σκόραρε το 2-1 με τον Οπέντα στο ανοιχτό γήπεδο.

7 λεπτά αργότερα σε μια φάση που διαμαρτύρηθηκαν οι γηπεδούχοι για φάουλ στον Μπλάσβιτς, ο Ταχ έκανε το 2-2 με το κεφάλι. Κι ενώ όλα έδειχναν ισοπαλία, στις καθυστερήσεις μετά από κόρνερ του Γκριμάλντο ο Ινκαπιέ στο δεύτερο δοκάρι έκανε με προβολή το τελικό 2-3.