Λίβερπουλ – Νιούκαστλ 4-2 : Αποθέωση επιθετικού ποδοσφαίρου και «μαγεία» Σαλάχ (highlights)

Σε ένα ισορροπημένο τέμπο και κάτω από καταρρακτώδη βροχή – η οποία σε λίγα χρονικά διαστήματα κόπασε – ξεκίνησε το ματς στο Άνφιλντ με την Λίβερπουλ να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες απειλώντας με διαφόρους τρόπους την εστία του Ντουμπράβσκα.

Στο 18’ ακυρώθηκε, σωστά αν και οριακά, γκολ του Κολομβιανού Ντίαζ ως οφσάϊτ. Ένα λεπτό αργότερα το VAR «ξαναδούλεψε» αυτή τη φορά προκειμένου να εξεταστεί η ανατροπή του Μπότμαν στον Ντίαζ.

Το πέναλτι, εν τέλει, εκτέλεσε ο Σαλάχ αλλά ο Ντουμπράβκα δεν τον άφησε

να χαρεί το 150ο τέρμα του με τη φανέλα της Λίβερπουλ… Για εκείνη την ώρα τουλάχιστον, καθώς η αποψινή ομάδα του Κλοπ είχε τον Αιγύπτιο σε μεγάλα κέφια αλλά και δίπλα του, συνοδοιπόρους με έμπνευση κι αποτελεσματικότητα όπως φάνηκε στο… ξέφρενο 2ο ημίχρονο!

Μόλις στο 49’ ο Σαλάχ κατάφερε να ολοκληρώσει μια γρήγορη επίθεση στο ανοιχτό γήπεδο (!) για να ανοίξει το σκορ.

Η απάντηση της ομάδας που ήθελε απόψε να παίξει στο ανοιχτό γήπεδο, ήρθε τέσσερα λεπτά πιο μετά. Μια γρήγορη επίθεση και ο Ίζακ να πλασάρει αποτελεσματικά τον Άλισον

Με έναν εξαιρετικό τρόπο πήρε ξανά το προβάδισμα η Λίβερπουλ, στο 74ο λεπτό. Ήταν ο νεοεισελθόντας Τζότα που ξεκίνησε μια γρήγορη επίθεση περνώντας για τον Σαλάχ ο οποίος σιγουρεύοντας τα πράγματα την έστρωσε στον Τζόουνς ο οποίος την έσπρωξε στα δίχτυα για το 2-1

Τέσσερα λεπτά αργότερα ένας ακόμα παίκτης από τον πάγκο, πήρε τις… «ευλογίες» (άσιστ) του Σαλάχ για να πλασάρει εύστοχα για το 3-1.

Μετά το γκολ της Νιούκαστλ, οι φιλοξενούμενοι αναγκάστηκαν να ρισκάρουν κι αυτό έδωσε περισσότερους χώρους στη Λϊβερπουλ προκειμένου να βγάλει αντεπιθέσεις. Σε μια από αυτές ο Ντιόγι Τζότα βγήκε απέναντι στον Σλοβάκο γκολκίπερ κι αυτός τον ανέτρεψε. Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Σαλάχ, πραγματοποιώντας το 4-2