Μακάμπι Χάιφα- Μπενφίκα 1-6: Παράσταση για ένα ρόλο (hls)

Η Μπενφίκα πέρασε με εμφατικό τρόπο από την Χάιφα επικρατώντας 6-1 της Μακάμπι και διατήρησε την πρώτη θέση στον όμιλο της αφήνοντας στην δεύτερη την Παρί Σεν Ζερμέν.

Οι Ίβηρες μόλις στο 9ο λεπτό είχαν δοκάρι με τον Ράμος, αλλά ο ίδιος παίκτης στο 20΄ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Έξι λεπτά αργότερα με εκτέλεση πέναλτι του Σέρι, η Μακάμπι ισοφάρισε αλλά… μέχρι εκεί.
Η συνέχεια ανήκει αποκλειστικά στη Μπενφίκα που έκανε το 2-1 με τον Μούζα στο 59΄, ο Γκριμάλντο με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ ανέβασε τον δείκτη του

σκορ σε 3-1 και ο Ράφα πέτυχε το 4-1 στο 73΄. Στο 87΄ ο Γκονσάβες για δεύτερη φορά σημάδεψε το δοκάρι του Κοέν, αλλά στο 88΄ο Αραούζο και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ζοάο Μάριο διαμόρφωσαν το τελικό 1-6.

Μακάμπι Χάϊφα: Κοέν, Γκόλντμπεργκ, Κορνούτ (85΄ Μενάχεμ), Σεκ, Σερί, Μερ (64΄ Ατζίλι), Μοχάμεντ, (77΄ Αρράντ), Λαβί, Αμπού Φανί, Νταβίντ (64΄ Τσιμπότα), Πιερό (77΄ Ρουκαβίτσια)

Μπενφίκα: Βλαχοδήμος, Οταμέντι, Γκριμάλντο, Μπα, Αντ. Σίλβα (88΄ Βερίσιμο), Ζοάο Μάριο, Όρσνες (32΄ Σικίνιο), Ρόφα Σίλβα (82΄ Αραούζο), Φιορεντίνο, Νέρες (82΄ Γκονσάλβες), Ράμος (32΄ Μούζα)