Νάγκετς-Χιτ 94-89: Πρωταθλητές για πρώτη φορά (video)

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ αποφασισμένοι να παίξουν το τελευταίο τους χαρτί και να παραμείνουν «ζωντανοί» στους τελικούς. Στην πρώτη περίοδο ήταν μπροστά στο σκορ με 24-22, ενώ στο ημίχρονο είχαν χτίσει μια διαφορά επτά πόντων (51-44). Οι Νάγκετς προσπαθήσουν να μείνουν κοντά στο σκορ. Στο τέλος της τρίτης περιόδου έριξαν τη διαφορά στον πόντο (71-70) και τελικά κατάφεραν στην τέταρτη περίοδο να γυρίσουν το ματς και να φτάσουν στην τέταρτη νίκη τους στους τελικούς των play off. Αυτός είναι ο πρώτος τίτλος στην ιστορία της ομάδας.

Κορυφαίος

της αναμέτρησης ήταν ο Νίκολα Γιόκιτς, ο οποίος έκανε double double με 28 πόντους και 16 ριμπάουντ. Επίσης, ο Σέρβος σέντερ είχε τέσσερις ασίστ, ένα μπλοκ και τέσσερα λάθη σε 42,18 λεπτά συμμετοχής. Ο Μάικλ Πόρτερ έκανε και αυτός double double με 16 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ στους 14 πόντους σταμάτησε ο Τζαμάλ Μάρεϊ. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων ο Τζίμι Μπάτλερ σταμάτησε στους 21 πόντους, ενώ ο Μπαμ Αντεμπάγιο έκανε double double με 20 πόντους και δώδεκα ριμπάουντ. Από δώδεκα πόντους είχαν Μαξ Στρους και Κάιλ Λόουρι.

Δείτε τα τελευταία τρία λεπτά της αναμέτρηση, η οποία έκρινε τον φετινό πρωταθλητή στο ΝΒΑ, στο βίντεο που ακολουθεί.

Οι πόντοι:

Νάγκετς: Πόρτερ 16, Γκόρντον 4, Γιόκιτς 28, Κάλντγουελ-Πόουπ 11, Μάρεϊ 14, Γκριν 4, Μπ. Μπράουν 10, Κ. Μπράουν 7

Χιτ: Μπάτλερ 21, Λαβ 3, Αντεμπάγιο 20, Στρους 12, Βίνσεντ 6, Λόουρι 12, Μάρτιν 10, Ρόμπινσον 5