Ν.Φερόε – Μολδαβία 0-1 : “Διαβασμένοι” κι αποτελεσματικοί! (hls)

Στο συνθετικό τάπητα του Θόρσβαν οι γηπεδούχοι μπήκαν με περισσότερο ενθουσιασμό δημιουργώντας 2-3 καλές φάσεις στο πρώτο 10λεπτο. Στο 2′ από το σουτ του Μπιάρταλιντ η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι των Μολδαβών στη πιο σπουδαία ευκαιρία σε αυτό το χρονικό διάστημα. Όλη η πίεση έβρισκε χώρο με μακρινά σουτ διότι η καλά διαβασμένη Μολδαβία φρόντισε να “χτίσει” ένα εξαιρετικό αμυντικό τείχος, στα πολλά γεμίσματα των νησιών Φερόε εξουδετερώντας από αέρος τα επιθετικά ατού των αντιπάλων.

Είναι χαρακτηριστικό πως η μια και μοναδική κεφαλιά των γηπεδούχων στην περιοχή του γκολκίπερ

Ραϊλεάν καταγράφεται στο 89ο λεπτό (!!!) από τον αμυντικό Βατνχάμαρ, με τη μπάλα να φεύγει λίγο εκτός εστίας!

Σταδιακά οι Μολδαβοί μετέφεραν αυτή την λογική επικράτηση σε όλες τις γραμμές του γηπέδου δημιουργώντας προς το φινάλε του πρώτου μέρους και στο μεγαλύτερο μέρος του 2ου, καλές φάσεις για γκολ. Το πέτυχαν με τον αρχηγό του Ράτσα στο 53΄έπειτα από ατομική ενέργεια και ασίστ του Νικολαέσκου. Προς το φινάλε προσπάθησαν να ρισκάρουν οι νησιώτες αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι.. Η Μολδαβία με την πρώτη εκτός έδρας νίκη σε προκριματικά Γιούρο από μετά από 13 χρόνια (!) ανέβηκε βαθμολγικά και τουλάχιστον μπορεί να επικαλείται την ελπίδα…