Νικητές οι “Κέλτες” στη “μάχη” της Βοστόνης (photo)

Οι Μπόστον Σέλτικς νίκησαν 134-129 τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, εντός έδρας και έφτασαν τις 34 νίκες στην κανονική περίοδο. Οι “Κέλτες” έχουν πλέον ρεκόρ 34-19, ενώ η “αστραπή” γνώρισε τη 19η εφετινή της ήττα και πλέον έχει ρεκόρ 33-19.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Κάιρι Ίρβινγκ, ο οποίος σημείωσε double double με 30 πόντους και έντεκα ασίστ, σε 36,49 λεπτά συμμετοχής. Στους 19 πόντους ο Μάρκους Μόρις και στους 18 ο Μάρκους Σμαρτ. Συνολικά οκτώ παίκτες
των γηπεδούχων είχαν διψήφιο αριθμό πόντων στη συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Από την άλλη πλευρά, πρώτος σκόρερ ήταν ο Πολ Τζορτζ με 37 πόντους, ενώ ο Ράσελ Ουέστμπρουκ σημείωσε ένα ακόμα triple double την εφετινή σεζόν, καθώς είχε 22 πόντους, 16 ασίστ και δώδεκα ριμπάουντ, σε 37,06 λεπτά συμμετοχής. Στους 16 πόντους ο Στίβεν Άνταμς για τους φιλοξενούμενους και στους 15 ο Τζέραμι Γκραντ.

Οι πόντοι:

Σέλτικς: Τατούμ 11, Μόρις 19, Χόρφορντ 17, Σμαρτ 18, Ίρβινγκ 30, Χέιγουορντ 3, Μπράουν 12, Ρόζιερ 10, Τις 14

Θάντερ: Τζορτζ 37, Γκραντ 15, Άνταμς 16, Φέργκουσον 11, Ουέστμπρουκ 22, Σρέντερ 16, Νόελ 2, Πάτερσον 5, Ντιαλό 5