Νιούκαστλ-Γουλβς 3-0: “Έσπασε”το ρόδι στο σπίτι της

Η Νιούκαστλ αναζητούσε την πρώτη εντός έδρας νίκη της εντός του 2024 και έθεσε γερά θεμέλια νίκης από το πρώτο ημίχρονο, χάρη στην πίεση που άσκησε στη Γουλβς αλλά και την ικανότητά της στο ανοικτό γήπεδο.

Στο 14′ ο Ίσακ εκμεταλλεύτηκε την κόντρα στον Ντόσον για να ανοίξει το σκορ με το 15ο γκολ του στη σεζόν (11 στην Premier League) και στο 33′ ο δεύτερος σκόρερ της Νιούκαστλ, ο Γκόρντον μετά το λάθος του Σα σημείωσε το 2-0 με το 9ο γκολ στο τρέχον πρωτάθλημα,

στέλνοντας την ομάδα του Έντι Χάου με διευρυμένο προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, αφού κι οι δύο ομάδες είχαν δώσει αγώνα για το Κύπελλο Αγγλίας μέσα στην εβδομάδα, ειδικά η Νιούκαστλ ήταν αρκετά κουρασμένη, όμως η Γουλβς (που έκανε δύο αναγκαστικές αλλαγές μετά την ανάπαυλα, μια εξ αυτών ο Σα) δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της στο δεκάλεπτο 65′-75′ για να έρθει στις καθυστερήσεις ο Λιβραμέντο και να πετύχει το πιο ωραίο γκολ της αναμέτρησης και να διαμορφώσει το τελικό 3-0.

Η Νιούκαστλ, που κράτησε το μηδέν στην εστία της για πρώτη φορά ύστερα από 9 αγωνιστικές, πήγε στους 40 βαθμούς, αφήνοντας στους 38 τη Γουλβς.