Όσναμπρικ – Καϊζερσλάουτερν 2-2 : Δίκαιη μοιρασιά, άδικη μοίρα!

Μπορεί εν τέλει να αποδόθηκε ποδοσφαιρική “δικαιοσύνη” στο Όσναμπρικ καθώς η Καιζερσλάουτερν δεν άξιζε να χάσει ένα ματς και εν τέλει έσωσε τον πόντο της ισοπαλίας στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως σίγουρα σε αυτό το ματς η μοίρα δεν στάθηκε… δίκαιη, στο γκολκίπερ των γηπεδούχων που προηγουμένως είχε αποκρούσει τα πάντα (!!!) – μεταξύ άλλων και δύο εκτελέσεις πέναλτι – καθώς στην τελευταία φάση του αγώνα η μπάλα πριν καταλήξει στα δίχτυα, ώστε να διοαμορφωθεί το τελικό 2-2 χτύπησε στο σώμα του Σενεγαλέζου Ντιακιτέ ο οποίος λίγα λεπτά νωρίτερα τραυματίστηκε στον ώμο

και προτίμησε να συνεχίσει ως το φινάλε με δεμένο το χέρι παρά να αποσυρθεί ακόμα και στο ιατρείο του γηπέδου!

Η Λάουτερν μπήκε δυνατά κερδίζοντας πέναλτι στο 15′. Όμως ο γκολκίπερ Γκριλ απέκρουσε την εκτέλεση Κράους. Στην επόμενη φάση οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με ωραίο γκολ του Έγκελχαρντ ενώ λίγο πιο μετά με πέναλτι που έκανε – μάλλον ανόητα – Ρεντότο, ο Γάλλος Κουισάνς πέτυχε το 2-0.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με κεφαλιά ο Νόϊχες μείωσε το σκορ ενώ στο δεύτερο ημίχρονο η Καϊζερλάουτερν δημιούργησε πολλές ευκαρίες΄χάνοντας ένα… τσουβάλι γκολ (!!) με κύριο εκφραστή των προσπάθειών και μοιραίο τον επιθετικό Άτσε!!

Τον τίτλο του πιο μοιραίου, πήρε ο Ντιακιτέ στο 98′ μετά από κεφαλιά του Τόμιακ και γκελ της μπάλας στο σώμα του πριν καταλήξει στα δίχτυα. Δύο λεπτά νωρίτερα ο τερματοφύλακάς του απέκρουσε άλλη μια εκτέλεση πέναλτι του Αμερικανού Μπόϊντ… Συναρπαστικό ματς με το δίκαιο και το άδικο να γίνονται ένα με την ατζέντα του ματς, ανάλογα με το πως το βλέπει ο καθένας…