Παναθηναϊκός – Προμηθέας 87-79: Νίκησε, αλλά προβλημάτισε και πάλι (hls)

Ο Προμηθέας έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, τον οποίο όχι μόνο περιόρισε στους 14 πόντους στην πρώτη περίοδο, αλλά σκοράροντας 24 στο ίδιο διάστημα πήρε και διαφορά 10 πόντων. Με τον Μπέικον άκεφο και άστοχο, οι Τόμας-Αγραβάνης ήταν οι κύριοι δράστες της επιστροφής των πράσινων (28-32, 14΄). Οι Πατρινοί κράτησαν το προβάδισμα ως το 17΄ (32-38 με καλάθι του Μουράτου), σημείο στο οποίο οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 9-0 με τους Λι, Πονίτκα, Γουίλιαμς και εν τέλει πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (43-40).

Ο

Προμηθέας δεν κατάφερε να ξαναπάρει προβάδισμα, αλλά έμεινε κοντά στο σκορ χάρη στην πολυπρόσωπη επίθεση του. Ο Μπέικον έδωσε αέρα 6 πόντων με δύο βολές στο 28΄, 64-58, όμως Κουλμπόκα και Ντάνγκουμπιτς έτρεξαν 5-0 σερί πριν το δεκάλεπτο ολοκληρωθεί στο 66-63.

Μία από τα ίδια και στην τέταρτη περίοδο, με τον Προμηθέα να ισοφαρίζει σε 76-76, 3:31 για το φινάλε και να διεκδικεί με αξιώσεις τη νίκη. Σε αυτό το διάστημα ο Παναθηναϊκός έτρεξε 9-0 σερί (με τον Γκουντάιτις, ένα τρίποντο του Μπέικον, 2/2 βολές του Πονίτκα και 2/2 του Γ. Καλαϊτζάκη), οι Πατρινοί δεν είχαν απαντήσεις και η νίκη βάφτηκε πράσινη.

Για τους νικητές ο Λι είχε 11 πόντους, 9 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ο Αγραβάνης 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και ο Πονίτκα στην επανεμφάνισή του 15 πόντους, 4 ριμπάουντ. Ο Μπέικον είχε μεν 13 πόντους αλλά με 3/12 σουτ, ο Τόμας 6 πόντους με 2/5 τρίποντα σε 19 λεπτά, ενώ χαμηλά έμεινε ο Γουίλιαμς με 4 πόντους σε 12:50 συμμετοχής.

Για τον Προμηθέα ο Κουλμπόκα είχεχ 22 πόντους, ο Κάουαν 15 και ο Κόντιτ 10.