Παναθηναϊκός AKTOR – Μονακό 88-63: ΠΑΟ για… πλεονέκτημα έδρας!

Με μία ολοκληρωτική εμφάνιση ο Παναθηναϊκός AKTOR επιβλήθηκε με 88-63 της Μονακό, ανεβαίνοντας στο 13-8. Το σύνολο του Εργκίν Αταμάν άρχισε «καυτό» την αναμέτρηση από την περιφέρεια, όμως η εξαιρετική του εικόνα στην άμυνα ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά στο παιχνίδι.

Οι «πράσινοι»… δάγκωναν στην πίσω πλευρά του παρκέ και στην επίθεση έβγαλαν πολλούς πρωταγωνιστές, με κορυφαίο τον Λεσόρ (23π., 9ριμπ.) που έκανε

ρεκόρ καριέρας στην αξιολόγηση (42) και συμπαραστάτη του τον Ναν (21π.)!

Διψήφιοι ήταν και οι Μήτογλου (12π.) και Ερνανγκόμεθ (10π.), με το «τριφύλλι» να μπαίνει πλέον για τα καλά σε τροχιά πλεονεκτήματος έδρας!

Από την απέναντι πλευρά οι Μονεγάσκοι δεν μπορούσαν να δείξουν τις αρετές τους, με τον Μάικ Τζέιμς να είναι αρνητικός (11π. 4/14 σουτ, 5λ.), εξαιτίας της τρομερής άμυνας πάνω του. Καλύτερος παίκτης των φιλοξενούμενων που έπεσαν στο 11-10 ήταν ο Μοτιεγιούνας (13π.).

«Καυτός» από την περιφέρεια

Με τον Γκραντ να σκοράρει από τα 6.75 άρχισε το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ. Ο Στράζελ «απάντησε» με τρεις δικούς του, όμως Μήτογλου και Ναν έφεραν τον Παναθηναϊκό AKTOR στο 7-3 (4’).

O τελευταίος σημείωσε και το 9-5, μετά το καλάθι του Τζαϊτέ, με τον Γκριγκόνις να φέρνει την ομάδα του στο +7, 12-5. Κάτι το οποίο ανάγκασε τον Ομπράντοβιτς να πάρει τάιμ άουτ με 5:20 για τη λήξη της περιόδου.

Αυτό δεν απέφερε τίποτα στους Μονεγάσκους, μιας και οι Μήτογλου-Ναν σκόραραν διαδοχικά τρίποντα, για το 18-5 (6’)! Ένα 4-0 των φιλοξενούμενων έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, αλλά το πέμπτο τρίποντο του δεκαλέπτου (5/6) την επανέφεραν σε διψήφια 21-9 (8’).

Αμέσως μετά μπήκε στον… χορό και ο Σλούκας, για το 24-9 (9΄) και το +15 του «τριφυλλιού». Ο Μοτιεγιούνας βρήκε στόχο από τα 6.75, όμως το ίδιο έκανε και ο Γκραντ, για το έβδομο των «πράσινων» (7/9) και το 27-12 της περιόδου!

Κράτησε τη διαφορά και τον… Τζέιμς!

Με τον Σλούκα να πασάρει και να σκοράρει, η διαφορά ανέβηκε στο +18, 32-14 (11’). Ο Τζέιμς ήταν εκτός ρυθμού, εξαιτίας της άμυνας του Παναθηναϊκού που ήταν εξαιρετική πάνω του, κρατώντας τον στο μηδέν (0).

Ακόμη και χωρίς την συνεισφορά του η Μονακό έτρεξε ένα 6-0, μειώνοντας σε 32-20. Εν συνεχεία σε 34-23 με τρίποντο του Κορνελί και 34-25 με απίθανη σταυρωτή και κάρφωμα του Ντιαλό (14’).

Ναν, Λεσόρ και Ερνανγκόμεθ την έστειλαν ξανά στο +13’, ύστερα από τα… γκάζια του Αταμάν στον πάγκο! Οι φιλοξενούμενοι έχαναν και βολές, με τον Γάλλο ψηλό να σκοράρει ξανά για το +15, 43-28 (17’).

Σκορ ημιχρόνου, 43-30. Τα 8/13 τρίποντα του Παναθηναϊκού, καθώς και το… μηδέν του Τζέιμς μαζί με τα τέσσερα λάθη του ήταν τα αξιοσημείωτα του πρώτου μέρους.

Άμυνα… Final-4

Σχεδόν ενάμιση λεπτό χρειάστηκε να περάσει για να έρθει το πρώτο καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο, διά χειρός Λεσόρ. Ο Γουόκερ «απάντησε» και ο Τζέιμς δέχτηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία, με τον Ναν να γράφει το 46-33 χάρις την ελεύθερη βολή της. Το γκολ-φάουλ του Λεσόρ επέστρεψε τη διαφορά στο +16, 49-33 (23’).

Ακολούθως ο Τζέιμς σημείωσε τους πρώτους πόντους του με τρίποντο α λα Σπανούλης. Ο Ναν ήταν εξαιρετικός και με ένα απίθανο σουτ έφτασε τους 15 με τέσσερις σερί, για το 53-36 (25’). Για άλλη μια φορά η Μονακό προσπαθούσε να επιστρέψει, αλλά η άμυνα των γηπεδούχων ήταν εξαιρετική και κρατούσε χαμηλά τους αντιπάλους τους.

Στην επίθεση η μπάλα γυρνούσε εκπληκτικά, με το σκορ να ανεβαίνει για πρώτη φορά στο +19, 58-39 (27’). Φυσικά οι «πράσινοι» δεν σταμάτησαν εκεί και την… εκτόξευσαν στο +23, 62-39 και 64-41 (29’).

Εν τέλει το τρίποντο του Ουατάρα έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 64-44. Απίθανη εικόνα στην πίσω πλευρά του παρκέ από το σύνολο του Αταμάν, που κάποιες στιγμές έμοιαζε να παίζει με… παίκτη παραπάνω!

«Κλείδωσε» τη νίκη

Νωχελικά μπήκε στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός, που «επέτρεψε» στη Μονακό να αναπτερώσει τις ελπίδες της, μειώνοντας σε 64-52.

Ναν και Ερνανγκόμεθ έδωσαν… ανάσα, για το 69-54, πριν μειώσει ο Τζέιμς σε 69-54, αναγκάζοντας τον Αταμάν να πάρει τάιμ άουτ.

Λεσόρ και Χολ «αντάλλαξαν» δίποντα, αλλά ο Γάλλος σκόραρε ξανά με γκολ-φάουλ και ανέβασε τη διαφορά στο +18, 74-56 (35’). Ο Ναν έπαιξε εκπληκτική άμυνα και στην επίθεση σημείωσε σουτ εκτός ισορροπίας, για το 76-56!

Στα επόμενα λεπτά το μόνο που άλλαξε ήταν η τελική διαφορά, με τον Παναθηναϊκό ΑΚΤΟR να κερδίζει 88–63.

Τα δεκάλεπτα: 27-12, 43-30, 64-44, 88-63