Παναθηναϊκός AKTOR-ΠΑΟΚ 97-85: Έδωσε…δικαιώματα, παρέμεινε αήττητος (highlights)

Ο Παναθηναϊκός AKTOR “κυνηγούσε” στο σκορ τον ΠΑΟΚ, μέχρι το 18ο λεπτό της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ για την 10η αγωνιστική της Basket League, είχε το προβάδισμα ασφαλείας στο τρίτο δεκάλεπτο και μέχρι το 36′, όταν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 82-79, αλλά η ατομική

αξία των παικτών του, δεν επέτρεψαν την ολοκλήρωση της αντεπίθεσης των αντιπάλων τους. Οι “πράσινοι” νίκησαν (97-85) τον αξιόμαχο ΠΑΟΚ που κέρδισε τις εντυπώσεις και τη ουσία στο πρώτο ημίχρονο και ουδέποτε τα…παράτησε, με αποτέλεσμα να απειλήσει με αξιώσεις τον Παναθηναϊκό AKTOR που βρήκε το καθοριστικό τρίποντο του Κέντρικ Ναν για το 85-79 και στα τρία τελευταία λεπτά, δεν ανησύχησε, κάνοντας σερί 9-1 (91-80).

O ΠΑΟΚ έκανε εξαιρετική δουλειά στο πρώτο δεκάλεπτο με τους Γκίλμορ και τον Φρίντρικσον (5 ασίστ), ο Παναθηναϊκός με τους Σλούκα και Ναν, βελτιώθηκε στην επίθεση και ανέβασε την παραγωγή του σκορ, ενώ στην 3 περίοδο, προηγήθηκε με την μεγαλύτερη διαφορά των 16 πόντων (66-50). Η συνέχεια, όμως και ενώ υπήρχε χρόνος στο παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε την αμυντική χαλάρωση των γηπεδούχων και έκανε το come back, το οποίο αφύπνισε τον Παναθηναϊκό AKTOR και έκανε το 10/10.

Δεκάλεπτα: 17-22, 45-45, 74-62, 97-85