Παρτίζαν-Βιλερμπάν 90-77: Πάντερ από παντού και εύκολα η Παρτίζαν! (highlights)

Παρτίζαν και Βιλερμπάν αναμετρήθηκαν στην Stark Arena για την 18η αγωνιστική της Euroleague. Οι Σέρβοι δεν είχαν πρόβλημα να κάμψουν την αντίσταση των προβληματικών Γάλλων επικρατώντας πολύ πιο εύκολα από το τελικό 90-77 και παραμένουν στα υψηλά κλιμάκια της βαθμολογίας. Κυριαρχική εμφάνιση από την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, με τον Κέβιν Πάντερ να κάνει το καλύτερο

φετινό του παιχνίδι και να πραγματοποιεί ντεμπούτο με τα “ασπρόμαυρα” ο Τζαλίν Σμιθ.

Στο 10-8 ανέβηκε η Παρτίζαν, με τον Πάντερ να οργιάζει πετυχαίνοντας 22 πόντους και να υπάρχει μεγάλος επιθετικός πλουραλισμός. Η υπερβολική χαλάρωση οδήγησε στην πτώση της διαφοράς στο τέλος, αλλά ήταν λογική. Μια από τις λίγες εύκολες νίκες που θα έχουν οι Σέρβοι στο υπόλοιπο της σεζόν. Στο 2-16 έπεσε η απογοητευτική Βιλερμπάν, με την αλλαγή προπονητή να μοιάζει δεδομένη, μπας και σωθεί κάτι.

Το ματς

Καυτός από την αρχή μπήκε στον αγώνα ο Κέβιν Πάντερ. Ο ηγέτης των Σέρβων έβαλε 10 πόντους με 4/6 σουτ κι έδωσε προβάδισμα ασφαλείας στους γηπεδούχους (18-10). Η Βιλερμπάν αντέδρασε και μείωσε στο πόντο (18-17) με τον Ομπράντοβιτς να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η περίοδος θα λήξει 23-17 χάρη σε τρίποντο και φάουλ του Βούκτσεβιτς.

Με 5 γρήγορους πόντους του Γιάραμαζ και τρίποντο του Νάναλι η Παρτίζαν θα ανεβάσει τη διαφορά στο +12 (31-19), προτού δώσει ανάσα στους Γάλλους ο Καμπαρό. Οι Σέρβοι όμως ήταν η καλύτερη ομάδα και δεν είχαν πρόβλημα στον έλεγχο του αγώνα, ακόμα και με την δεύτερη πεντάδα της. Με εξαιρετική άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση, θα κάνει σερί 10-1 και θα προηγηθεί με 17 πόντους (41-24) και πολύ γρήγορα θα φτάσει στο +20 (47-27) . Ο Κέβιν Πάντερ θα κάνει 50 τους πόντους της ομάδας του και το ημίχρονο θα ολοκληρωθεί με σκορ 50-31.

Όπως τελείωσε το πρώτο μέρος η Παρτίζαν έτσι το συνέχισε. Από τους 19 η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 31 (64-33) σε 5.30 λεπτά αγώνα. Ο νικητής του αγώνα είχε ήδη κριθεί, παρόλα αυτά ένα αντιαθλητικό φάουλ του Νάναλι εκτός φάσης στον Καούντι άναψε μερικές σπίθες. Επικράτησε όμως η ψυχραιμία και η περίοδος τελείωσε με σκορ 69-45.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το παιχνίδι να ανοίγει. Η Βιλερμπάν προσπάθησε να κρατήσει τα προσχήματα και με τον Σκοτ να ευστοχεί από την περιφέρεια μείωσε κάτω από τους 20 τη διαφορά (71-56). Δεν υπήρχε περίπτωση, βέβαια να διεκδικήσει κάτι από τον αγώνα. Συνέχισε όμως και έφτασε στο -11 (83-72). Tο παιχνίδι θα ολοκληρωθεί με σκορ 90-77 μέσα σε πανηγυρικό κλίμα.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 50-31, 69-45, 90-77

Στην συνέχεια της «διαβολοβδομάδας», η Παρτίζαν θα παραμείνει στην Stark Arena για τον εμφύλιο με τον Ερυθρό Αστέρα (4/1, 21.00), ενώ η Βιλερμπάν επιστρέφει στην Γαλλία για να υποδεχθεί την Ζαλγκίρις (4/1, 21.00).

Για να δείτε την στατιστική του αγώνα πατήστε εδώ.