Πέρασε από το Σαλέρνο η Μίλαν, «ανάσα» για τη Σαμπντόρια (hls)

Οι «ροσονέρι» μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και κατάφεραν από πολύ νωρίς να βάλουν τις βάσεις για τη νίκη. Μόλις στο 10ο λεπτό ο Ράφαελ Λεάο έδωσε το προβάδισμα στους Μιλανέζους, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, μετά από φάση διαρκείας στα καρέ των γηπεδούχων, ο Τονάλι με δυνατό σουτ έγραψε το 0-2.

Η Σαλερνιτάνα μείωσε σε 2-1 με τον Μπονατσόλι στο 83′, όμως δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι από την αναμέτρηση.

Την ίδια ώρα, τεράστια νίκη, που της δίνει βαθμολογική ανάσα, πέτυχε η Σαμπντόρια με σκορ 2-1 επί της Σασουόλο στη Ρέτζιο Εμίλια.

Ο Γκαμπιαντίνι στο 25’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και τρία λεπτά αργότερα ο Αουγκέλο έγραψε το 0-2. Η Σασουόλο έβγαλε αντίδραση και στο 64’ μείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπεράρντι, όμως το 1-2 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.