Περιστέρι – Ολυμπιακός 57-92: Στα ημιτελικά με… αγριεμένη εμφάνιση (vid)

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν καταιγιστική σε άμυνα και επίθεση. Προηγήθηκε 13-2 στο ξεκίνημα και έφτασε τη διαφορά στους 16 πόντους από το δεκάλεπτο κιόλας (13-29). Μάλιστα η άμυνα των φιλοξενούμενων ήταν ακόμα πιο ασφυκτική στη δεύτερη περίοδο, όταν και επέτρεψαν μόλις 9 πόντους στο Περιστέρι και έφτασαν στο αστρονομικό +29 από το πρώτο 20λεπτο (22-51).

Συνεχίζοντας με τελείως διαφορετική εικόνα σε σχέση με το προ 48ωρών πρώτο παιχνίδι με την ομάδα του Μίλαν Τόμιτς οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στο

+38(!) στο 30΄ (36-74), κόβοντας ρυθμό μόνο μετά το 34ο λεπτό, όταν η διαφορά έφτασε τη μέγιση τιμή της (+40, 41-81).

Για τους νικητές ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν ξανά ο κορυφαίος με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 25 λεπτά, με τον Σλούκα να συνδυάζει σκορ (10π) και δημιουργία (7ασίστ) σε 19 λεπτά. Ακολούθησε σε απόδοση ο Ντόρσεϊ με 13 πόντους, ενώ χαρακτηριστικό είναι ότι σκόραραν και οι 12 παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν από τον Γιώργο Μπαρτζώκα.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ένα σφίξιμο στον οπίσθιο δικέφαλο που αισθάνθηκε ο Σακ Μακίσικ και αποσύρθηκε, περισσότερο για προληπτικούς λόγους όπως ενημέρωσε ο Ολυμπιακός.

Για το Περιστέρι διασώθηκαν οι Γκιέλο με 13π και ο Μωραϊτης με 11 και 6 ασίστ.

Πλέον ο Ολυμπιακός στρέφει το ενδιαφέρον του στην ημιτελική σειρά κόντρα στον Προμηθέα, με την πρόκριση στον τελικό να κρίνεται στις 3 νίκες. Στο άλλο ζευγάρι ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει τη Λάρισα.