Προμετέι-Προμηθέας 80-57: Συντριβή στη Ρίγα και αποκλεισμός (hls)

Οι Πατρινοί δεν κατάφεραν να προβάλλουν αντίσταση στην ουκρανική ομάδα, αφού πιάστηκαν “αιχμάλωτοι” απέναντι στην πιεστική άμυνα των αντιπάλων τους και έμειναν πολύ χαμηλά στην επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό πως μετά το 25-16 της πρώτης περιόδου, με τους Κάουαν και Κουλμπόκα να ασφυκτιούν, ο Προμηθέας σκόραρε μόλις 24 πόντους στα επόμενα 20 λεπτά και μοιραία η διαφορά σκαρφάλωσε στους 14 στο ημίχρονο και στους 22 στο 30΄ (62-40). Μάλιστα η Προμετέι συνέχισε να πιέζει και έφτασε σε διαφορά 32 πόντων (76-44), πριν οι Πατρινοι μαζέψουν κάπως την απόσταση στο τελικό 80-57.

Κλειδί για

τη νίκη της Προμετέι ήταν η εξουδετέρωση των Κάουαν (8 πόντοι, 3/11 σουτ, 4ασίστ, 3 λάθη), Σίμπσον (2π, 1/4 σουτ), Κουλμπόκα (6π, 2/8 σουτ), ενώ αρνητικοί ήταν και οι Γκίκας (0 πόντοι, 3 ασίστ, 5 λάθη), Μουράτος (0π, 1ας, 3λ).

Για την Προμετέι ο Στέφενς είχε 17 πόντους, ο Κλαβέλ 13 και ο Λίποβι 10, ενώ κρυφό χαρτί για την ομάδα του Γκίνζμπουργκ ήταν ο Αγκάντα με 5 πόντους, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Πλέον ο Προμηθέας στρέφει την προσοχή του στα πλέι-οφ της Basket League, όπου θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον ΠΑΟΚ.