Προμηθέας – Ολυμπιακός 66-85: Έτοιμος για τις μάχες με την Μονακό

Οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν καταιγιστικά και προηγήθηκαν με 27-5 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να δείξουν μία λογική χαλάρωση και να επιτρέψουν στους γηπεδούχους να μειώσουν και ουσιαστικά να μπουν και εκείνοι στην αναμέτρηση. Σε εκείνο το σημείο αξίζει να αναφερθεί πως ο νεαρός Τανούλης ήταν εκείνος που έδωσε ώθηση στην ομάδα του.

Με το που ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα μπήκαν στη θέση τους, ο Ολυμπιακός

επέστρεψε στην σκληροτράχηλη άμυνα του, έκλεψε μπάλες από τον Προμηθέα έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο και με τους ΜακΚίσικ – Ντόρσεϊ να είναι σε τρομερή κατάσταση μετέτρεψε ουσιαστικά όλο το δεύτερο εικοσάλεπτο σε μία τυπική διαδικασία.

Αν το συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν και ενός τύπου τεστ ενόψει των αγώνων με την Μονακό, τότε η ελληνική ομάδα παίρνει πολύ καλό βαθμό και δείχνει έτοιμη για τους αγώνες που θα ξεκινήσουν την μεγάλη Τετάρτη. Για τον Προμηθέα πάντως αξίζει να αναφερθεί πως δεν έπαιξαν ο Αγραβάνης, ο Γκίκας κι ο Κάντι.