Προμηθέας-Περιστέρι 75-81: «Συγκατοίκηση στην 3η θέση με σπουδαίο «διπλό» (highlights-video)

Στο ντέρμπι της 3ης θέσης στην βαθμολογία της Basket League, το Περιστέρι πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη στην παράταση (75-81) κόντρα στον Προμηθέα για την 15η αγωνιστική και πλέον “συγκατοικεί” με την ομάδα της Πάτρας (9 νίκες-6 ήττες), ενώ ο Άρης που νίκησε την ΑΕΚ είναι

στην 5η θέση. Δεύτερη εντός έδρας ήττα του Προμηθέα σε 8 αγώνες.

Στο ένα λεπτό πριν από την λήξη της παράτασης, ο Προμηθέας αστόχησε σε τρείς διαδοχικές επιθέσεις, με το σκορ στο 75-76 και το Περιστέρι προηγήθηκε με διαφορά 4 πόντων στα 41” (καλάθι του Ράγκλαντ), ενώ στα 29”, ο Ρένφρο με μπλοκ στο λει απ του Χέιλ “σφράγισε” τη νίκη.

Η χαμηλή παραγωγικότητα του σκορ, χαρακτήρισε το πρώτο ημίχρονο, με τους Αμερικάνους Κόφεϊ και Κάουαν να ήταν οι μοναδικοί διψήφιοι σε πόντους για τους γηπεδούχους και τους Μήτρου-Λόνγκ και Ρένφρο να ισορροπούν την έκβαση του αγώνα με την διψήφια συγκομιδή. Στο “μπράντεφερ” για τον έλεγχο του ρυθμού, το Περιστέρι “λύγισε” το…χέρια του Προμηθέα στα 7 πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου και προηγήθηκε μέχρι 13 πόντους (30-43), γιατί οι παίκτες του Σπανούλη, βρήκαν “ανοιχτά” σουτ και ευστόχησαν, αλλά οι γηπεδούχοι με συνολικό επιμέρους σκορ 21-19, μείωσαν μέχρι το καλάθι, πετυχαίνοντας 16 πόντους και δεχόμενοι μόλις δυο.

Η τέταρτη περίοδος είχε γκραν γκινιόλ εξέλιξη και συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα του σκορ, μέχρι το 37′, όταν το Περιστέρι προηγήθηκε 58-64. Το παιχνίδι, όπως αναμενόταν, ήταν…υπόθεση των Αμερικάνων παικτών του Προμηθέα και του Περιστερίου που πήραν τις ανάλογες πρωτοβουλίες στην επίθεση. Μέτρησαν οι ατομικές ικανότητες στο σκορ, η αποφασιστικότητα και ο…εγωϊσμός. Ο Προμηθέας μείωσε σε 65-66 στο 1’37”, και ο Κασελάκης διαμόρφωσε το 65-68 στο 1’19”. Νέα ισοπαλία στο 68-68 από τον Κάουαν και νέο προβάδισμα 70-68 στα 45”, με τον Ράγκλαντ να σημειώνει το 70-70 στα 37” και ήταν το σκορ του 40λεπτου, καθώς ακολούθησαν τα άστοχα σουτ του Κάουαν και του Χέιλ.

Δεκάλεπτα: 10-11, 25-29, 46-48, 70-70, 75-81