Πρώτη ήττα για την Τουρκία, «συνωστισμός» στην κορυφή

Η Ισλανδία μπήκε και πάλι στο «κόλπο» της πρόκρισης, μετά τη νίκη της επί της αήττητης Τουρκίας (είχε 3 στα 3). Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν για τους γηπεδούχους στο Ρέικιαβικ, ο Ράγκναρ Σίγκουρντσον.

Ο άσος της Ροστόφ σκόραρε στο 221΄και στο 31΄, απέναντι σε μία ομάδα που δέχτηκε τα πρώτα της τέρματα στην διοργάνωση. Η Τουρκία μείωσε στο 50΄με τον Τοκούζ, αλλά παρέμεινε ως το τέλος αυτό το σκορ και η Ισλανδία πανηγύρισε την 3η της νίκη στην προκριματική φάση, σε έναν ανοικτό όμιλο, με 3 ομάδες
να ισοβαθμούν στην κορυφή.

«Καταιγιστική» η Γαλλία, πέρασε εύκολα από το «Estadi Nacional» και με το ευρύ 4-0 επί της Αρμενίας, ανέβηκε στην κορυφή. Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν, έφτασε στην εύκολη επικράτηση, έχοντας 4 διαφορετικούς σκόρερ (11' Εμπαπέ, 30' Μπεν Γεντέ, 45+1' Τοβέν, 60' Ζουμά).
Στο «Elbasan Arena» η Αλβανία, δυσκολεύτηκε απέναντι στην Μολδαβία, αλλά έφτασε στη νίκη με σκορ 2-0, με δύο γκολ στο τελευταίο 25λεπτο. Ο Σοκόλ Τσικαλέσι, άνοιξε το σκορ στο 65΄. Στις καθυστερήσεις, ο Ιλμπέρ Ραμαντάνι «υπέγραψε» την 3η νίκη της Αλβανίας σε 4 ματς με τους Μολδαβούς.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
Αλβανία - Μολδαβία 2-0 (66’ Τσικαλέσι, 90' Ραμαντάνι)Ανδόρα - Γαλλία 0-4 (11’ Μπαπέ, 30’ Μπεν Γεντέρ, 45’ Τοβάν, 60’ Ζουμά)Ισλανδία - Τουρκία 2-1 (21’, 31’ Σίγκουρντσον / 40’ Τοκόζ)