Σερβία – Αυστραλία 73-75: Παράταση στην αγωνία για τις Σέρβες

Τι κι αν είχαν ήδη προκριθεί; οι Αυστραλές τίμησαν και με το παραπάνω την τελευταία αγωνιστική του προολυμπιακού τουρνουά και πήραν τη νίκη στις λεπτομέρειες επί της ψυχωμένης Σερβίας με το οριακό 75-73.

Η Αυστραλία εκμεταλλευόμενη την υπεροχή της κοντά στο καλάθι είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, όμως η Σερβία έκανε την αντεπίθεση της και προηγήθηκε 64-59 στην τέταρτη περίοδο, δείχνοντας έτοιμη για τη νίκη που θα την έστελνε στο Παρίσι. Εντούτοις η ποιοτική Αυστραλία έτρεξε επιμέρους 11-1, πήρε αποφασιστικό προβάδισμα με 70-65 το οποίο προστάτευσε ως το τέλος.

Οι νικήτριες είχαν 5 παίκτριες με διψήφιο αριθμό πόντων, τις Μπορλέις (12), Μαγκμπέγκορ (11), Τζορτζ (10), Μέλμπερν (10) και Άλεν (10). Για τη Σερβία η Άντερσον είχε 20 πόντους και η Στάνκοβιτς 16.