Σιάτλ Σ.-Μινεσότα Γ. 3-1: Σκόραρε αλλά έχασε ο Λουντ (hls)

Στο πρώτο ημίχρονο η Μινεσότα με πολύ καλή τακτική και έναν “καυτό” Ρόμπιν Λουντ προηγήθηκε με 1-0. Ο Φινλανδός πρώην άσος του Παναθηναϊκού, αγωνίζεται πια στην κορυφή της επίθεσης και είχε τέσσερις ευκαιρίες μία εκ των οποίων την έκανε γκολ.

Το Σιάτλ μετά την κατάκτηση του Champions League Κεντρικής και Βόρειας

Αμερικής ήθελε να αρχίσει να μαζεύει βαθμούς για να φύγει από την τελευταία θέση της βαθμολογίας και στο πρώτο μέρος είχε δοκάρι και δύο καλές στιγμές, αλλά η Μινεσόταν έπαιξε πολύ ωραία τις αντεπιθέσεις και μπήκε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-0.

Στο δεύτερο μέρος το Σιάτλ μπήκε αποφασισμένο και με πρωταγωνιστή τον Κριστιάν Ρολντάν ανέτρεψε την κατάσταση. Πρώτο στο 55΄ κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ρουιντίας. Στο 74΄ έκανε την πλήρη ανατροπή με υπέροχο σουτ εκτός περιοχής για το 2-1 και στις καθυστερήσεις έβγαλε και ασίστ στον Λοδέιρο που έκανε το 3-1 ως κερασάκι στην τούρτα της ανατροπής.