"Σωσίβιο" Χούριχεϊν στο 93' για την Άστον Βίλα (video)

Δραματικό ήταν το φινάλε της αναμέτρησης Μπλάκμπερν - Άστον Βίλα (1-1) για την 7η αγωνιστική της Championship, καθώς οι "Χωριάτες" κατάφεραν να φύγουν με το βαθμό της ισοπαλίας από το "Ίγουντ Παρκ" με γκολ του Χούριχεϊν στο 93ο λεπτό.

Ο Ιρλανδός μέσος με απευθείας εκτέλεση φάουλ στις καθυστερήσεις έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Η Μπλάκμπερν είχε προηγηθεί στο ματς με τακουνάκι του Μπράντλεϊ Ντακ στο 76', ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν χάσει αρκετές ευκαιρίες
στο δεύτερο μέρος με τον Έιμπραχαμ, ο οποίος έκανε την πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα της Άστον Βίλα.

Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης τηρήθηκαν 40 δευτερόλεπτα σιγής για την ημέρα που είναι αφιερωμένη στην αποφυγή αυτοκτονίας.

ΜΠΛΑΚΜΠΕΡΝ - ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ 1-1

Σκόρερ: 76' Ντακ - Χούριχεϊν 93'

Διαιτητής: Στιβ Μάρτιν

Μπλάκμπερν (Τόνι Μόουμπρεϊ): Ράγια, Νιάμπε, Λένιχαν, Μάλγκριου, Μπελ, Σμόλγουντ (67' Ριντ), Έβανς (58' Μπρέρετον), Μπένετ, Άρμστρονγκ (73' Γουίλιαμς), Ντακ, Γκρέιχαμ

Άστον Βίλα (Στιβ Μπρους): Νίλαντ, Χάτον, Τουανζέμπε, Τσέστερ, Τέιλορ, Ελ Μοχαμάντι (77' Μπολασί), Γέντινακ (77' Χούριχεϊν), ΜακΓκιν, Αντόμα (69' Κοντιά), Γκρίλις.