Σουηδία-Εσθονία 2-0: Εύκολη νίκη στο “αντίο” των Έκνταλ, Άντερσον

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή δυνατά, κυριάρχησαν απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 6ο λεπτό είχαν απίστευτη χαμένη ευκαιρία, με τους Γιόκερες, Κλάεσον να σημαδεύουν το οριζόντιο δοκάρι, μέσα από τη μικρή περιοχή. Το γκολ για την ομάδα του Άντερσον ήρθε στο 22ο λεπτό, όταν μετά την ωραία σέντρα του Ογκούστινσον, ο Κλάεσον με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Χέιν για το 1-0.

Δεν άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Σουηδία να παραμένει πολύ καλύτερη, να χάνει ευκαρίες με τον Γιόκερες και τον Φόρσμπεργκ, για να βρει τελικά το δεύτερο γκολ στο 55ο λεπτό με τον άσο της Λειψίας να πλασάρει υποδειγματικά τον Χέιν, μετά από πολύ όμορφο τακουνάκι του Κλάεσον.

Για πρώτη φορά από το 1996, η Σουηδία θα απουσιάσει από τελική φάση ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, ενώ η Εσθονία θα έχει δεύτερη ευκαιρία μέσω των πλέι οφ του Nations League.