Σούπερ Λιγκα 2 : Μοιρασιά στη Λευκάδα, «διπλό» με το καλησπέρα στη Χαλάστρα

(Βόρειος όμιλος) Kαμπανιακός – Νίκη Βόλου 0-2 : «Καθάρισε» από νωρίς η ομάδα του Ελευθερόπουλου

Με δύο γκολ στο πρώτο 10λεπτο, έκανε την «δουλειά» η Νίκη Βόλου στη Χαλάστρα. Ο Κρητικός στο 3’ και ο Λίταινας στο 8’ πέτυχαν τα γκολ των φιλοξενούμενων που κατάφεραν στη συνέχεια να διαχειριστούν την κατάσταση, εάν λάβει κανείς υπόψη πως προέρχονταν – οι περισσότεροι παίκτες της – από τον αγώνα κυπέλλου με τον Άρη πριν από λίγα 24ωρα!
Η ομάδα

της Μαγνησίας ανέβηκε στην 4η θέση με 24 πόντους, δύο λιγότερους από τον Μακεδονικό αλλά και με δύο ματς λιγότερα!
Αντίθετα, ο Καμπανιακός του Αμανατίδη έμεινε στα άγχη της 11ης θέσης με 12 πόντους, τέσσερις περισσότερους από τον Απόλλωνα Πόντου αλλά και με δύο ματς παραπάνω!

Καμπανιακός (Γ. Αμανατίδης): Κασαπίδης, Λαγωνίδης, Σαρβανίδης (66′ Πολύζος), Μανιός, Προσκυνητόπουλος, Μπούσης, Ν. Καθάριος, Έππας, Γαρύφαλλος, Παπαστεριανός (38′ λ.τ Βοσκόπουλος), Τότσκα (66′ Μυστακίδης (79′ λ.τ Φροσύνης).

Νίκη Βόλου (Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Τοπαλίδης, Αναστασίου, Ανδρέου, Στίκας, Κυριακίδης, Ριμπέιρο (89′ Μπάλλας), Λίταινας (53′ Πολίτης), Γαβριηλίδης, Κρητικός (46′ Να’α), Τζιώρας (74′ Γιαννίτσης).

(Νότιος όμιλος) Τηλυκράτης – Ολυμπιακός Β’ 2-2 : Βαθμός – ανάσα για την ομάδα της Λευκάδας!

Η 2η ομάδα του Ολυμπιακού έδειξε καλή αντίδραση παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από νωρίς στη Λευκάδα! Μόλις στο 6ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντοναλντόνι Ζαμπού. Τρία λεπτά πιο μετά ο Ανέστης Βλαχομήτρος ισοφάρισε με ένα γκολ που τόνωσε την ψυχολογία των φιλοξενούμενων.
Στο 54’ και πάλι ο Ανέστης Βλαχομήτρος σκόραρε δίνοντας το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους».
Το τελικό 2-2, που δίνει σαφώς μια μικρή ανάσα στον Τηλυκράτη, πέτυχε στο 63’ ο Μανσού Φοφανά.
Ο Ολυμπιακός και πάλι κράτησε κάπως καλύτερα τον ρυθμό, ενώ οι γηπεδούχοι πίεσαν στα λεπτά των καθυστερήσεων ψάχνοντας την υπέρβαση που όμως δεν ήρθε!

Τηλυκράτης Λευκάδας (Γκέκας): Τζελέπης, Ρουγκάλας, Τέρζι, Νιφορόπουλος, Χατζητερζόγλου, Ζδράβος, Ρίζος, Πέρες (76′ Σπανουδάκης), Μπελεβώνης, Φοφάνα (85′ Κόκκορης), Ντοναλντόνι.

Ολυμπιακός Β (Α. Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Βλαχομήτρος, Μπαγκαλιάνης, Σγουρός (82′ Πινακάς), Κουτσίδης, Κεραμιδάς, Μαρίνος (68′ Λιάτσος), Κωστούλας (72′ Σαπουντζής), Κεϊτά (82′ Τσέλιος), Μουζακίτης, Αργυρίου.