Συνέχισε ακάθεκτη η Φενέρ (Video)

Όταν η μία ομάδα που παρατάσσεται στο παρκέ έχει ρεκόρ 3-19 και η αντίπαλος της 19-3, είναι λογικό ότι αυτοί που περίμεναν εύκολη αναμέτρηση της Φενέρ δεν είχαν και πολύ δύσκολο έργο.

Λίγες μέρες μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου Τουρκίας, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς καλωσόρισε πίσω στη 12άδα τον Γιαν Βέσελι και απέδειξε την ανωτερότητά της απέναντι στην ουραγό της κατάταξης Νταρουσάφακα, αντιμετωπίζοντας ελάχιστα προβλήματα κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Οι πρωτοπόροι προηγήθηκαν 26-12 στο δεκάλεπτο,έφτασαν στο +17 (25-42), όμως είχαν 5 λάθη και 2/9 τρίποντα
στην δεύτερη περίοδο επιτρέποντας στην "Ντάτσκα" να επιστρέψει στο 35-46 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η καλύτερη άμυνα της διοργάνωσης έδειξε τις ικανότητες της, Κάλινιτς και Γκούντουριτς σκόραραν με ευκολία και με επιμέρους 14-4 στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η Φενέρ αρχειοθέτησε το παιχνίδι ως το τελικό 75-97.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Κάλινιτς (15π, 3ασ, 3κλ), Γκούντουριτς (16) και Ντίξον (16). Για τους γηπεδούχοις κορυφαίος ήταν ο Γιάνις Πέινερς με 13 πόντους και 4 ασίστ.