Τσιτσιπάς – Χατσάνοφ 2-0: «Σίφουνας» ο Στέφανος, πέρασε στα ημιτελικά του Μόντε Κάρλο

Στους «4» του Μόντε Κάρλο προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας νίκησε με 2-0 σετ (6-4, 6-2) τον Κάρεν Χατσάνοφ και το ταξίδι συνεχίζεται.

Ο «Στεφ» έκανε την ιδανική αρχή στο ματς, πήρε τους τρεις πρώτους πόντους, υπερασπίστηκε τα μπρέικ πόιντς και έτσι κατέκτησε το πρώτο του γκειμ. Στη συνέχεια ο Τσιτσιπάς έκανε μπρεικ στο μπρεικ και πήρε εκ νέου το προβάδισμα για το 2-1.

Ο Ρώσος λίγο πριν το φινάλε του πρώτου σετ

πήρε ιατρικό τάιμ άουτ, λόγω προβλήματος στο αριστερό πόδι, όμως ο Έλληνας δεν έχασε το ρυθμό του και πανηγύρισε το πρώτο σετ με 6-4.

Στο δεύτερο σετ ο Χατσάνοφ κράτησε το σερβίς, αλλά ο Τσιτσιπάς έχασε μόλις δύο γκειμ και στο τέλος πήρε τη νίκη με 6-2. Το Νο.12 της παγκόσμιας κατάταξης παραμένει στο Μόντε Κάρλο και περιμένει αντίπαλο στα ημιτελικά του τουρνουά.

Το Σάββατο (13/04) ο Έλληνας τενίστας θα αναμετρηθεί με τον νικητή από τον αγώνα Χόλγκερ Ρούνε – Γιάνικ Σίνερ.