ΤΣΣΚΑ-Μπάγερν 77-74: Δια χειρός Κλάϊμπερν (hls)

Με κορυφαίο τον Γουίλ Κλάϊμπερν η ΤΣΣΚΑ, επικράτησε στην «Μέγκασπορτ Αρίνα» της Μόσχας της Μπάγερν με 77-74 για την 12η αγωνιστική της Euroleague.
Ο αμερικανός φόργουορντ που ξεπέρασε τους 2000 πόντους στην καριέρα του στην Ευρωλίγκα, πήρε όλες τις επιθέσεις όταν η μπάλα έκαιγε και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.
Μια νίκη που ήρθε δύσκολα στο τέλος, μιας και η Μπ΄γερν με τον εκπληκτικό Νταρούν Χίλιαρντ της έβαλε πολύ δύσκολα.

Δείτε

τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης.

Ο πρώην παίκτης της ΤΣΣΚΑ, είχε 28 πόντους με 30 pir και λίγο έλειψε να πάρει το ματς μόνος του.
Η Μπάγερν ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, 18-24, το δεκάλεπτο, 32-41 στο ημίχρονο.
Στο γ’ δεκάλεπτο με Χάκετ η ΤΣΣΚΑ πίεσε πολύ και επέστρεψε στο 56-57 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 70-73 και 73-74 αλλά σε όλες τις περιπτώσεις ο Κλάιμπερν είχε τις απαντήσεις.
Για την ΤΣΣΚΑ, Κλάιμπερν 17π., 5ρ., 3κλ., 22 pir, Φόγκμαν, Σενγκέλια, Σβεντ από 12π.,Χάκετ 10π., ενώ για την , Μπάγερν, Χίλιαρντ 28π., 5ρ., 3κλ. 30 pir, Τόμας 17π.,Ρούμπιτ 9π., 5ρ.