Τβέντε – ΑΖ Άλκμααρ 2-1: Απόρθητο το… φρούριο (hls)

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για εξασφάλιση του εισιτηρίου που οδηγεί στο απευθείας στο Europa Conference League πέτυχε η Τβέντε, καθώς επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της ΑΖ Άλκμααρ των Παυλίδη και Χατζηδιάκου σε παιχνίδι για την 26η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Πρωταγωνιστής των γηπεδούχων ήταν ο 20χρονος Μάνφερντ Ουγκάλντε, καθώς ο Κοσταρικανός επιθετικός σημείωσε και τα δύο τέρματα της Τβέντε στο 8′ και στο 11′, ενώ το τέρμα της ΑΖ Άλκμααρ πέτυχε ο Κάρλσον στο 66ο λεπτό.

Στο βασικό σχήμα της ΑΖ Άλκμααρ βρέθηκαν οι Παυλίδης και Χατζηδιάκος με τον πρώτο να γίνεται αλλαγή στο 61ο λεπτό, ενώ η Τβέντε παραμένει αήττητη εντός έδρας τη φετινή σεζόν.

Η ΑΖ Άλκμααρ έχασε μοναδική ευκαιρία για να περάσει την PSV και να μειώσει τη διαφορά από τον 2ο Άγιαξ και βρίσκεται στην 4η θέση με 53 βαθμούς, ενώ η Τβέντε είναι 5η με 47 βαθμούς.