Βαλένθια-Τζιρόνα 1-0: Ντεμπούτο με νίκη για τον Γκατούζο (hls)

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο δέχτηκε μεγάλη πίεση στο δεύτερο ημίχρονο από τους νεοφώτιστους Καταλανούς, καθώς έπαιζε με 10 παίκτες από το 52ο λεπτό, λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Κόμερτ, αλλά κατάφερε να κατακτήσει το πολύτιμο τρίποντο το οποίο έχει κατακτήσει μόλις δύο φορές στα 10 τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα (5 ισοπαλίες).

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο αρχηγός των “νυχτερίδων” Κάρλος Σολέρ στις καυθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, σε μία παράβαση που καταλόγισε ο διαιτητής σε χέρι του Φερνάντες στο τείχος, μετά από εκτέλεση φάουλ του Καστιγιέχο.

Βαλένθια-Τζιρόνα 1-0, Ντεμπούτο, Γκατούζο,valenthia-tzirona 1-0, ntebouto, gkatouzo