Βάλβαϊκ – Αϊντχόφεν 0-4: Μία ακόμη εύκολη νίκη των “κόκκινων” (highlights)

Η Αϊντχόφεν ήταν αναμενόμενο πως θα έφευγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης από την έδρα της ΒάλβαΪκ, καθώς η διαφορά των δύο ομάδων είναι μεγάλη. Η PSV επικράτησε με 3-0, αν και στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι της έβαλαν δύσκολα. Μάλιστα στο 21ο λεπτό εκείνοι ήταν που είχαν την πολύ μεγάλη ευκαιρία να σκοράρουν όταν σχεδόν σε κενή εστία ο Μπάκαλι έπιασε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα ελάχισα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μπενίτες.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενοι άνοιξε ένα λεπτό πριν ολοκληρωθεί το 45λεπτο, όταν οι

Λάνγκ Ντε Γιονγκ και Βέερμαν έκρυψαν την μπάλα και ο τελευταίος με ωραίος διαγώνιο σουτ νίκησε τον Βάασεν.

Στο δεύτερο μέρος τα πάντα άλλαξαν, η Αϊντχόφεν έκανε ότι ήθελε στο ματς, πίεζε κάθε πάσα και ανάγκαζε σε λάθη τους παίκτες της Βάλβαϊκ, από ένα τέτοιο ήρθε και το 2-0 όταν έκαναν λάθος πάσα μέσα στην περιοχή έκλεψαν οι της Αϊντχόφεν, ο Ντε Γιόγνκ πάσαρε στον Λανγκ κι εκείνος σε κενή εστία σκόραρε. Το 3-0 ήρθε από τον 33 επιθετικό της ομάδας του Μπος, με πλασέ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι δείχνοντας πως δεν χρειάζεται παρά ελάχιστο χώρο για να σκοράρει. Το τελικό 4-0 για την PSV ήρθα από τον Τίλμαν με ωραία προσπάθεια και σουτ που δεν είχε απάντηση ο Βάασεν.

Η PSV είχε δοκάρι με τον Βέρτενσεν στο 76ο λεπτό και πολλές ακόμη ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.