Βιλερμπάν-Φενέρμπαχτσε 73-83: «Καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο

Η Φενέρμπαχτσε που έχασε κατά κράτος τα ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο και έιδε τον Μάικ Σκοτ να σκοράρει κατά…ριπάς, βελτίωσε την άμυνα της στην επανάληψη και νίκησε εύκολα την Βιλερμπάν, στην Λύών (83-73) για την 24η αγωνιστική της Euroleague, φτάνοντας στις 15 νίκες (9 ήττες) και παραμένοτνας σταθερά στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Το κρεσέντο του Σκοτ και το 25-12 στα ριμπάουντ

Το επιθετικό κρεσέντο του Μάικ Σκότ χαρακτήρισε την δεύτερη περίοδο με τον Αμερικάνο παίκτη να πετυχαίνει 21 πόντους από τους 42 της ομάδας

του και ενώ καταλυτικό ρόλο στην έκβαση του πρώτου ημιχρόνου, έπαιξαν τα 11-14 ριμπάουντ των γηπεδούχων, έναντι των 12 που κέρδισε η τουρκική ομάδα. Η Βιλερμπάν, μετά το πρώτο δεκάλεπτο που κύλησε με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και μεγαλύτερη διαφορά το 14-11, προηγήθηκε 39-27, αλλά ο Ουίλμπεκιν που ευστόχησε σε 3 τρίποντα, επανέφερε τους φιλοξενούμενους σε απόσταση…αναπνοής (42-39 και συνιλικό σερί 3-12 της Φενέρ.

Η Φενέρ με αμυντική προσήλωση στον Σκοτ και τρία τρίποντα των Σανλί, Ουίλμπεκιν και Γκούντουριτς απέκτησε προβάδισμα 10 πόντων (52-62) και το διατήρησε στο δεύτερο ημίχρονο, “κλειδώνοντας” τον ρυθμό του αγώνα. Καλή “ανάγνωση” της γαλλικής άμυνας, πιστή εφαρμογή των επιθετικών συστημάτων και εξσφάλιση αμυντικών ριμπάουντ, ήταν τα τρία χαρακτηριστικά της Φενέρ που έφτασε τις 9 νίκες, με τον Γιασικεβίτσιους στον πάγκο της.

Δεκάλεπτα: 18-16, 42-39, 56-67, 73-83