"Βόλτα" του Τζόκοβιτς στα προημιτελικά

Τυπική διαδικασία αποδείχθηκε ο αγώνας του Νόβακ Τζόκοβιτς με τον Γιάν-Λέναρντ Στρουφ.

Ο Νόλε χρειάσηκε 1 ώρα και 36 λεπτά, για να ξεπεράσει με 3-0 το εμπόδιο του Γερμανού (6-3, 6-2, 6-2), παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Ρολάν Γκαρός, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Φονίνι-Ζβέρεφ.

Με αυτόν τον τρόπο, ο Σέρβος έγινε ο πρώτος τενίστας στην ιστορία, που για 10η σερί σεζόν θα δώσει το "παρών" στα προημιτελικά του γαλλικού όπεν.

Με Νισικόρι ο Ναδάλ

Ταυτόχρονα με το ματς του Τζόκοβιτς, ολοκληρώθηκε το παιχνίδι που συνεχίστηκε από χθες, ανάμεσα σε Νισικόρι και Περ.

Ο Ιάπωνας, πήρε τελικά τη νίκη με 3-2 σετ, (6-2, 6-7 {8-10}, 6-2, 6-7 {8-10}, 7-5) μετά από παιχνίδι που διήρκεσε συνολικά 3:58'.