Basket League: Ποδαρικό με το δεξί για το Μαρούσι – Νίκησε τον ΠΑΟΚ μέσα στην Πυλαία! (vid)

18:06 6/1/2024 - Πηγή: Sportime

Το Μαρούσι πανηγύρισε ένα παλικαρίσιο διπλό  στην Πυλαία, καθώς επικράτησε του ΠΑΟΚ με 85-79 για τη 13η αγωνιστική στη Stoiximan Basket League.

Στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της αγωνιστικής, οι Θεσσαλονικείς μπήκαν πιο δυναμικά στο ματς και προηγήθηκε με +7 στο φινάλε της πρώτης περιόδου, όμως οι φιλοξενούμενοι σταδιακά έκλεισαν την «ψαλίδα», μειώνοντας σε 42-38 στο ημίχρονο.

Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά στην 4η περίοδο, με την ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη να πάει

καλύτερα στο παρκέ και να ξεφεύγει, ενώ μέχρι εκείνη την ώρα οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο.

Με αυτόν τον τρόπο, το Μαρούσι ανέβηκε στο 5-8, ενώ κάλυψε τη διαφορά από την ήττα του στον πρώτο γύρο και πλέον μπορούν να ελπίζει ακόμη και σε μία θέση στην πρώτη εξάδα της κανονικής περιόδου.

Παράλληλα, πέτυχε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη επί του «δικεφάλου του βορρά» μετά από 16 ολόκληρα χρόνια! Τελευταία φορά που πέρασε νικηφόρα από τη Θεσσαλονίκη ήταν τον Φεβρουάριο του 2008!

Αντίθετα, οι «ασπρόμαυροι» έπεσαν στο 6-7.

Τα Δεκάλεπτα του αγώνα: 21-14, 42-38, 60-59, 79-85