Live ενημέρωση: Ο Παναθηναϊκός πέταξε εκτός Κυπέλλου τον Ολυμπιακό στα πέναλτι

Live ενημέρωση στο Πανσερραϊκός – ΠΑΟΚ (17:00) για τα προημιτελικά και στις ρεβάνς του Κυπέλλου Ελλάδας για τη φάση των «16» ΆρηςΑΕΚ (19:00) και ΟλυμπιακόςΠαναθηναϊκός (21:00).

Live ενημέρωση
στο ΟλυμπιακόςΠαναθηναϊκός 0-0 (6-7 πέν)

Άουτ στέλνει την μπάλα ο Μαντί Καμαρά, στα προημιτελικά του Κυπέλλου ο Παναθηναϊκός!

Ούτε ο Σένκεφελντ επιλέγει κάποια γωνία, αλλά η μπάλα πάει στα δίχτυα για το 6-7.

Και ο Ορτέγκα διαλέγει προς το κέντρο και ισοφαρίζει σε 6-6.

Προς το κέντρο της εστίας ο Βαγιαννίδης, κάνει το 5-6.

Ισοφαρίζει ο Βρουσάι σε 5-5.

Δυνατά εκτελεί ο Κώτσιρας και κάνει το 4-5.

Αποκρούει και ο Λοντίγκιν την εκτέλεση του Ζοάο Καρβάλιο!

Ο Πασχαλάκης αποκρούει το πέναλτι του Μλαντένοβιτς!

Έχει την απάντηση ο Ποντένσε για το 4-4.

Ο Γεντβάι βρίσκει δίχτυα για το 3-4.

Νέα ισοπαλία με την εκτέλεση του Γιόβετιτς για το 3-3.

Ο Αράο στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και εκείνη καταλήγει μετά στην εστία για το 2-3.

Έχει την απάντηση ο Ζέλσον Μαρτίνς για το 2-2.

Ο Πέρεθ στη βούλα και 1-2.

Ισοφαρίζει ο Ροντινέι σε 1-1.

Εκτελεί ο Αϊτόρ και 0-1

Ξεκίνησε η διαδικασία

Στα πέναλτι το ντέρμπι!

Λήξη πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.

105’+3 Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, βγάζει ο Λοντίγκιν το σουτ του Ποντένσε.

99′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ωραία σέντρα από τον Ποντένσε, παίρνει την κεφαλιά ο Γιόβετιτς και αστοχεί για λίγο.

Παράταση στο ντέρμπι!

90’+10 Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Βέρμπιτς κάνει γυριστό και ο Πασχαλάκης σώζει τον Ολυμπιακό.

81′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, δεν μπορεί ο Σπόραρ να νικήσει από πλεονεκτική θέση τον Πασχαλάκη!

64′ Πιέζει ο Ολυμπιακός και φτάνει σε μία ακόμη τελική με τον Μασούρα.

59′ Καλό σουτ του Φορτούνη, αποκρούει ο Λοντίγκιν.

57′ Σουτάρει ο Αλεξανδρόπουλος και δεν βρίσκει στόχο.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο ΟλυμπιακόςΠαναθηναϊκός.

Ημίχρονο στο Καραϊσκάκης 0-0 Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός

Άρης – ΑΕΚ Η διαδικασία των πέναλτι

1-0 ο Άρης με Φαμπιάνο

Ο Κουέστα αποκρούει το πέναλτι του Βίντα, παραμένει το 1-0!

2-0  Άρης με Μορόν!

Ο Φαν Φέερτ μειώνει σε 2-1 για την ΑΕΚ

Ο Φετφατζίδης εκτελεί πάνω από το δοκάρια, παραμένει το 2-1 υπέρ του Άρη

Ο Κουέστα αποκρούει ξανά πέναλτι, αυτή τη φορά από τον Πόνσε, παραμένει το 2-1!

Ο Νταρίντα κάνει το 3-1!

Ο Πινέδα μειώνει σε 3-2 για την ΑΕΚ

Ο Βερστράτε ευστοχεί και με 4-2 σκορ στα πέναλτι ο Άρης παίρνει μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ πρόκριση στον Άρη! Ο Άρης είναι στους οκτώ του Κυπέλλου!

Τέλος και στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης στο Βικελίδης, η πρόκριση για Άρη και ΑΕΚ θα κριθεί στα πέναλτι.

Άρης – ΑΕΚ | Ο Πόνσε ζήτησε πέναλτι για χέρι του Ρόουζ

Εντυπωσιακή επέμβαση του Πασχαλάκη σε κεφαλιά του Σπόραρ

113′: ΆρηςΑΕΚ 0-0: Μεγάλη φάση στο 113΄ για το 2-1 χάνει ο Άρης, όταν ύστερα από άστοχη έξοδο του Αθανασιάδη, ο Ρόουζ δεν μπόρεσε να σκοράρει με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Μετά από 20 λεπτά παραμένει το 0-0. Η πρώτη μεγάλη φάση ήταν για τους πράσινους με τον Σποράρ να πιάνει σκαστή κεφαλιά και τον Πασχαλάκη να κάνει μεγάλη επέμβαση! Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός επιτίθεται περισσότερο από αριστερά με Ορτέγκα-Μασούρα, ενώ ο Παναθηναϊκός από τα δεξιά του με Βαγιαννίδη και Μαντσίνι.

Ο Μοντόγια έχει πρόβλημα, κι έτσι στη θέση του μπαίνει ο Φεράρι.

Η ΑΕΚ ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Ρόουζ μετά από σου του Αραούχο, σωστά δεν δόθηκε παράβαση, καθώς ήταν χέρι στήριξης. Τέλος πρώτου ημιχρόνου της παράτασης. Ακόμη 15 λεπτά και μετά παράταση αν δεν έχουμε νικητή.

H φάση του πέναλτι που κάνει ο Πήλιος στον Σουλειμάνοφ και δεν καταλογίζεται

Τελικό στο ΆρηςΑΕΚ 1-1.Η πρόκριση θα κριθεί στην παράταση η οποία ξεκίνησε μόλις.

1′: Άρχισε το παιχνίδι στο Καραϊσκάκης, 1-1 το πρώτο παιχνίδι.

Οι συνθέσεις στο Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός

Ολυμπιακός (Κάρλος Καρβαλιάλ): Πασχαλάκης – Ροντινέι, Ντόη, Μπιανκόν, Ορτέγκα – Έσε, Αλεξανδρόπουλος, Καμαρά – Μασούρας, Φορτούνης, Ναβάρο.

Στον πάγκο για τους γηπεδούχους οι Παπαδούδης, Ιμπόρα, Ζέλσον Μαρτίνς, Βρουσάι, Κίνι, Καρβάλιο, Πορόσο, Ποντένσε.

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Αράο, Γεντβάι, Χουάνκαρ, Κώτσιρας, Βιλένα, Μαντσίνι, Μπερνάρ, Βέρμπιτς, Σπόραρ.

Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους οι Ξενόπουλος, Ρούμπεν, Σένκεφελεντ, Ζέκα, Αϊτόρ, Μλαντένοβιτς, Φικάι, Κυριόπουλος, Ακαϊντίν.

Διαιτητής: Γιόχαν Χίγκλερ (Ολλανδία)Βοηθοί: Φαν Ζούλιεν Μάαρτεν (Ολλανδία), Χενκ Ντιόν Φίκερτ (Ολλανδία)Τέταρτος: ΔιαμαντόπουλοςVAR: Φαν Μπέκελ (Ολλανδία), Νικολακάκης

Άρης – ΑΕΚ | Εκπληκτικό στοπ του Βίντα στον Νταρίντα!

90+1: Μέσα ο Βερστράτε, εκτός ο Τζούρασεκ για τον Άρη.

Περίπτωση πέναλτι για τον Άρη που δεν δίνει ο Νταμπάνοβιτς! Θα ήταν και δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Πήλιο που κράτησε καθαρά από το χέρι τον Σουλειμάνοφ. Ούτε ο Ζάμπατς στο VAR κάλεσε ως όφειλέ τον διαιτητή να δει την παράβαση.

Δύο ακόμη αλλαγές για την ΑΕΚ: Αποχωρούν Μάνταλος και Άμραμπατ, εντός οι Πισάρο και Πάολο Φερνάντες.

Άρης – ΑΕΚ | 1-1 ο Μορόν ισοφαρίζει με κεφαλιά από την «καρδιά» της περιοχής

75′: Η ΑΕΚ έχει πάρει ξανά τα ηνία του αγώνα μετά το διάστημα όπου ο Άρης είχε ανεβάσει την απόδοσή του μετά το γκολ. Φτάνει συχνά πυκνά έξω από την περιοχή, ωστόσο ο Άρης ως τώρα δεν της επιτρέπει να φτιάξει κλασικές ευκαιρίες.

73′: Δυο αλλαγές για την ΑΕΚ, Ο Ρότα δίνει τη θέση του στον Αραούχο και ο Τσούμπερ στον Πόνσε.

65′: Τελείως διαφορετικό το δεύτερο μέρος. Ο Άρης και μετά τις αλλαγές βγάζει πολύ περισσότερο νεύρο, κάνει φάσεις και απειλεί. Η ΑΕΚ πήγε να κάνει διαχείριση και το πλήρωσε. Πάντως και εκείνη παραμένει επικίνδυνη επιθετικά παρά το γεγονός ότι δεν έχει την ίδια ορμή όπως το πρώτο μέρος.

64′: Στη θέση του Σιντιμπέ μπήκε ο Πήλιος για την ΑΕΚ.

58′ ΓΚΟΛ 1-1: Ο Άρης ισοφαρίζει με κεφαλιά του Μορόν στο δεύτερο δοκάρι από εκτέλεση φάουλ του Σουλειμάνοφ! Και στο καπάκι ο Άρης έχει μεγάλη ευκαιρία για το 2-1, όμως Βίντα κάνει σωτήριο τάκλιν! Και τρίτη φάση έβγαλε εν συνεχεία ο Άρης, με τον Μορόν που έφυγε τετ α τετ ωστόσο υπήρξε οφσάιντ. Γενικότερα η ΑΕΚ που κυριαρχούσε ως τώρα, τα έχει χαμένα μετά την ισοφάριση.

54′: Δυο αλλαγές για τον Άρη. Στη θέση του Ντουκουρέ ο Σαμόρα και σε εκείνη του Σαβέριο ο Φετφατζίδης.

Άρης – ΑΕΚ | 0-1 στο φινάλε του ημιχρόνου ο Γκατσίνοβιτς

Άρης – ΑΕΚ | Ο Βίντα ντύθηκε… φορ σε δύο περιπτώσεις αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει!

Άρχισε το Β’ μέρος.

Άρης – ΑΕΚ | Ακυρώθηκε για οφσάιντ και το γκολ του Μορόν

Ημίχρονο στο Βικελίδης, 0-1 η ΑΕΚ που στο μεγαλύτερο μέρος ήταν ανώτερη, έφτιαξε αρκετές φάσεις και τελικά κατάφερε να σκοράρει λίγο πριν το ημίχρονο.

90+1΄ ΓΚΟΛ 0-1: Η ΑΕΚ ανοίγει το σκορ καθώς κυριαρχεί σε μία ακόμη στημένη φάση. Ο Μάνταλος εκτέλεσε κόρνερ, ο Μήτογλου πήρε την κεφαλιά, ο Γιόνσον από κοντά δεν μπορεί να νικήσει τον Κουέστα, όχι όμως και ο Γκατσίνοβιτς που με γυριστό σουτ βρίσκει δίχτυα για το 0-1 της ΑΕΚ!

Άρης – ΑΕΚ | Ακυρώθηκε για οφσάιντ το γκολ του Βίντα

43′: Ο Σιντιμπέ που έχει κίτρινη κάρτα πατάει ξεκάθαρα το πόδι του Σαβέριο, ωστόσο ο Νταμπάνοβιτς δεν δείχνει δεύτερη κίτρινη κάρτα. Μάλιστα ο διαιτητής δεν έδωσε ούτε καν φάουλ αλλά πλάγιο! Εδώ η ΑΕΚ θα έμενε με δέκα παίκτες.

Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη στο 39′ αποχώρησε λόγω τραυματισμού ο Μπράμπετς και στη θέση του μπήκε ο Ρόουζ.

35′: Μεγάλο τετ α τετ του Νταρίντα (από λάθος του Ρότα) που βγήκε στην πλάτη της άμυνας, όμως ο Τσέχος δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή όπως επιθυμούσε, με τη μπάλα να φεύγει άουτ. Η μεγαλύτερη στιγμή για τον Άρη ως τώρα.

33′: Η ΑΕΚ γίνεται απειλητική στις τελευταίες φάσεις με τον Βίντα. Ο Κροάτης έχει ήδη τέσσερις τελικές απειλώντας είτε με το κεφάλι, είτε με σουτ, ανεβαίνοντας σε κάθε ευκαιρία στην επίθεση.

27′: Μετά το γκολ της ΑΕΚ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ακυρώνεται και γκολ του Άρη ως οφσάιντ τώρα που πέτυχε ο Μορόν. Μετά το 20′ ο Άρης έχει ισορροπήσει και μάλιστα νωρίτερα έχασε και μια ευκαιρία με τον Σαβέριο. Στο 51-49 η κατοχή για τον Άρη.

20′: Η ΑΕΚ έχει καλύτερη εικόνα στο πρώτο 20λεπτο, φτάνει πιο άνετα στην αντίπαλη περιοχή δείχνοντας ικανή να απειλήσει, ενώ κερδίζει και κόρνερ. Ο Άρης δείχνει μουδιασμένος και οι παίκτες του μάλιστα κάνουν και κάποια ατομικά λάθη (Μπράμπετς, Μοντόγια). Η μεσαία γραμμή του Άρη δεν σταματά με αποτελεσματικότητα τους παίκτες της ΑΕΚ, και είναι εμφανές οτι λείπουν οι Ζουλ και Βερστράτε. Αντιθέτως η ΑΕΚ με Γιόνσον, Μάνταλο και Πινέδα έχει την υπεροχή στη μεσαία γραμμή και

Η ΑΕΚ σκόραρε στο 11′ με τον Βίντα σε στημένη φάση, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Σωστή απόφαση, καθαρή η παράβαση.

1′: Άρχισε το παιχνίδι!

Θυμίζουμε ότι το πρώτο παιχνίδι στην Αθήνα είχε έρθει 0-0.

Οι συνθέσεις στο Άρης – ΑΕΚ

Άρης: Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Ντουκουρέ, Τζούρασεκ, Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο, Μορόν.

Στον πάγκο: Χουτεσιώτης, Φεράρι, Μάνου Γκαρθία, Σαμόρα, Φετφατζίδης, Βερστράτε, Αγοραστός, Παναγίδης, Ρόουζ.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Μήτογλου, Βίντα, Σιντιμπέ, Γιόνσον, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Άμραμπατ, Μάνταλος, Τσούμπερ.

Στον πάγκο: Στάνκοβιτς, Πήλιος, Χρυσόπουλος, Γεμπόα, Φαν Βέερτ, Αραούχο, Πόνσε, Φερνάντες, Πισάρο.

Διαιτητής: Νικόλα ΝταμπάνοβιτςΒοηθοί: Τοντόροβιτς, Γιοβάνοβιτς4ος: ΠολυχρόνηςVAR: Ζέμπετς

Πανσερραϊκός – ΠΑΟΚ 0-4 ΤΕΛΙΚΟ

Πανσερραϊκός – ΠΑΟΚ | Εκπληκτικό πλασέ του Ζίβκοβιτς για το 0-4!

Πανσερραϊκός – ΠΑΟΚ | Βρίσκει δίχτυα ο Μάρκος Αντόνιο για το 0-3

Πανσερραϊκός – ΠΑΟΚ | ΜΑΓΙΚΗ ενέργεια του Κωνσταντέλια, ελάχιστα έξω το σουτ του

Πανσερραϊκός – ΠΑΟΚ | Έκανε εξ αρχής αισθητή την παρουσία του ο Ουάρντα

Πανσερραϊκός – ΠΑΟΚ | Ο Κάτσικας απέκρουσε το πέναλτι του Τόμας

77′ ΓΚΟΛ 0-4: Αριστοτεχνικό πλασέ του Ζίβκοβιτς έξω από την περιοχή και 0-4 ο ΠΑΟΚ που καθαρίζει ουσιαστικά την πρόκριση από σήμερα.

Πανσερραϊκός – ΠΑΟΚ | «Άγγιξε» το 0-3 ο Κωνσταντέλιας

69′ ΓΚΟΛ 0-3: Ο ΠΑΟΚ πετυχαίνει και τρίτο γκολ, αυτή τη φορά με τον Μάρκος Αντόνιο! Εξαιρετικό γκολ από τον Βραζιλιάνο με δεξί σουτ εκτός περιοχής.

Στο 57′ ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι με τον Τόμας, το οποίος εκτέλεσε ο ίδιος αλλά δεν κατάφερε να το μετατρέψει σε γκολ, καθώς ο τερματοφύλακας των Σερρών έδιωξε σε κόρνερ.

Άρχισε το Β’΄μέρος

Ημίχρονο στις Σέρρες 0-2 ο ΠΑΟΚ

Πανσερραϊκός – ΠΑΟΚ | 0-2, σημαντικό προβάδισμα με Σάστρε

Πανσερραϊκός – ΠΑΟΚ | 0-1 με ριμπάουντ του Νάσμπεργκ

Πανσερραϊκός – ΠΑΟΚ | Απίστευτη χαμένη ευκαιρία του Μούργου

22′ ΓΚΟΛ 0-2: Ο ΠΑΟΚ αποκτά σημαντικό προβάδισμα στην υπόθεση πρόκριση κάνοντας το 0-2 λίγο μετά το 20λεπτο. Από το λάθος του Οικονόμου η μπάλα φτάνει στον Μπράντον Τόμας, εκείνος δίνει στον Ζίβκοβιτς ο οποίος με τη σειρά του περνάει στον στον Σάστρε που είχε ανέβει, με τον Ισπανό να σκοράρει με σουτ από πλάγια θέση και περνώντας τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Κατσίκα.

8′ ΓΚΟΛ 0-1: Στο 7′ ο Μούργος δεν κατάφερε να εκμεταλλευθεί τραγικό λάθος του Ζίφκοβιτς και στο μεταξύ τους τετ α τετ γλίστρησε και μόλις στην επόμενη φάση ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ. Μετά από κόρνερ ο Μπράντον πιάνει την πρώτη κεφαλιά και ο Νάσμπεργκ την δεύτερη κάνοντας έτσι το 0-1.

Άρχισε το παιχνίδι!

Πανσερραϊκός και ΠΑΟΚ δίνουν τον πρώτο τους αγώνα για τς προημιτελικά της διοργάνωσης.

Πανσερραϊκός (Γκαρσία): Κατσίκας, Ντάνκερλουϊ, Διαμαντής, Θυμιάνης, Πηλέας, Μορέιρα, Οικονόμου, Σοφιανός, Μασκανάκης, Μούργος, Γούλερι.

Στον πάγκο του Πανσερραϊκού είναι οι: Τσομπανίδης, Μπετανκόρ, Τομάς, Μπέργκστρεμ, Μπαΐροβιτς, Ουάρντα, Αυλωνίτης, Στάικος, Πεταυράκης.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Σάστρε, Μιχαηλίδης, Νάσμπεργκ, Ράφα Σοάρες, Τσιγγάρας, Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας, Μάρκος Αντόνιο, Μπράντον.

Στον πάγκο του ΠΑΟΚ είναι οι: Ταλιχμανίδης, Κεντζιόρα, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ, Μουργκ, Ντεσπόντοφ, Τάισον, Τζίμας.

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Τσέτσιλας (Καστοριάς)Βοηθοί: Κωνσταντίνος Στάικος (Λάρισας), Γιώργος Χριστάκογλου (Χαλκιδικής)VAR: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)AVAR: Ιορδάνης Απτόσογλου (Αθηνών)Τέταρτος: Κωνσταντίνος Κατοίκος (Αθηνών)