ΑΕΚ- Άρης 84-67: Καθάρισε μέσα σε δυόμιση λεπτά

Το σερί 16-0 που έκανε η ΑΕΚ μέσα σε δυόμιση λεπτά στην δεύτερη περίοδο έβαλε τίτλους τέλους στον αγώνα της με τον Άρη. Η «Ένωση» επικράτησε 84-67 των Θεσσαλονικιών που στάθηκαν αξιοπρεπώς για μεγάλο διάστημα και μέχρι το 15’ ήταν μπροστά στο σκορ.

Πλέον η ΑΕΚ έχει ρεκόρ 22-0 στην Basket League και παραμένει αήττητη από τις 27 Οκτωβρίου του 2019, όταν είχε ηττηθεί

στο Ρέθυμνο. Στο φετινό πρωτάθλημα έφτασε στο 6-0 ενώ ο Άρης έχει 3-4. Οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν χωρίς το δίδυμο Μιλόσεβιτς- Ντραγκίσεβιτς

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ:

Όταν η ΑΕΚ βελτιώθηκε άρχισε να φαίνεται η ποιοτική και η ποσοτική της διαφορά απέναντι στον Άρη. Με καλύτερη άμυνα, με πολλές επιλογές στην επίθεση, από το 15’ και μετά κυριάρχησε πλήρως. Φυσικά πήγε κοντά στο καλάθι, έγραψε πολύ καλά ποσοστά στα δίποντα και δεν είχε κανένα πρόβλημα.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο Άρης άρχισε «ζωηρός» το παιχνίδι και είχε. Μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου όταν και προηγήθηκε με 27-22 είχε το προβάδισμα, αλλά στη συνέχεια η ΑΕΚ άλλαξε το ρυθμό. Ανέβασε την ένταση στην άμυνά της και μέσα σε δυόμιση λεπτά έγραψε ένα σερί 16-0 με αποτέλεσμα να ξεφύγει με 38-27. Στο ημίχρονο η «Ένωση» ήταν μπροστά με 42-31 και στο τρίτο δεκάλεπτο διατήρησε διαφορά ασφαλείας που έφτασε για πρώτη φορά στο +15 (σκορ 57-42). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν πολύ ωραίο μπάσκετ και ξέφυγαν 71-53 στο 34’. Τίποτα δε μπορούσε να αλλάξει και όλα κύλησαν ήρεμα μέχρι το τέλος. Το ανησυχητικό πάντως ήταν ο τραυματισμός του Κίνγκσλεϊ Μόουζες μόλις 2’21’’ μετά το τέλος του αγώνα. Ο Νιγηριανός δεν επανήλθε.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:

Η διαφορά ποιότητας και ποσότητας φαίνεται στο στατιστικό σημείο εκείνο που αναφέρει bench points.Δηλαδή πόντοι παικτών που ήρθαν από τον πάγκο. Η ΑΕΚ είχε διπλάσιους (46-22).

Ο MVP: Νίκος Ζήσης: Μάθημα απλότητας, ουσίας και ομαδικότητας. Πως κάνεις ευτυχισμένους τους πάντες και ταυτόχρονα σε 27 λεπτά παρουσίας δεν κάνεις ούτε ένα λάθος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 42-31, 63-48, 84-67

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 16, Γιάνκοβιτς 2, Χρυσικόπουλος 13, Γκίκας 7, Μόουζες, Μορέιρα 14, Ματσιούλις 10, Κατσίβελης 9, Ζήσης 11, Μωραϊτης, Μαυροειδής 2, Ρογκαβόπουλος.

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Σούλερ 4, Χαριτόπουλος 4, Κουζέλογλου 13, Τσάλμερς 16, Ντεκόζι 8, Σταμάτης 6, Σλαφτσάκης 6, Φλιώνης 7, Σιδηροηλίας, Καλαϊτζίδης, Γεωργάκης 2, Λιτλ 1

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΑΕΚ

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΡΗ

Το άρθρο ΑΕΚ- Άρης 84-67: Καθάρισε μέσα σε δυόμιση λεπτά εμφανίστηκε πρώτο στο sportime.gr.