Η Φενερμπαχτσέ των 3 Ελλήνων μια νίκη από το Final4

23:09 1/5/2024 - Πηγή: Sportime

Η Φενερμπαχτσέ των 3 Ελλήνων είναι μια νίκη από το Final 4 της Euroleague. Κυριάρχησε στο τρίτο παιχνίδι και νίκησε 89-78. τη Μονακό. Θα μπορούσε και πιο εύκολα, αλλά μάλλον η πίεση των πλέι οφ έφερε παραπάνω άγχος. Αν εξαιρεθεί το πρώτο 10λεπτο, η Φενερμπαχτσέ είχε τον έλεγχο. Με καλή άμυνα πάνω στα ατού των γάλλων, έφτασε στο 2-1.

Μια νίκη στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι, την φέρνει στο Final 4. Μεγάλη επιτυχία να γίνει αυτή για τον Γιασικεβίτσιους που πήρε

βέβαια ένα σύνολο στημένο από τον Δημήτρη Ιτούδη, που είχε πάει έως του δρόμου τα μισά τη Φενέρ.

Ο Παπαγιάννης σε 22:21 είχε 8 πόντους με 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Έπαιξε με μυαλό και μπασκετικό θάρρος. Γεμάτη εμφάνιση από τον Έλληνα σέντερ.

Σούπερ ο Καλάθης με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Μαέστρος. Τράβηξε τη Φενέρ στα πρώτα λεπτά και της έδωσε ώθηση ο Ντόρσεϊ, τελείωσε το ματς με 8 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Από τη Μονακό ο Τζέιμς έμεινε στους 11 πόντους με 1/6 τρίποντα.

Τα 10λεπτα: 19-21, 47-40, 69-58, 89-78