Μακάμπι: Αποκλείστηκε από το Κύπελλο

Εκτός συνέχειας στο Κύπελλο Ισραήλ έμεινε η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου, αφού ηττήθηκε στα προημιτελικά από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ με 90-92.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στα τελευταία λεπτά, με την «ομάδα του λαού» να προσπαθεί να επιστρέψει στο παιχνίδι μετά το 79-85 καθώς κυνηγούσε το σκορ τα πρώτα λεπτά στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Μάλιστα, με πρωταγωνιστή το Σκότι Ουίλμπεκιν η Μακάμπι έτρεξε 9-2 σερί και προσπέρασε με 88-87 κι ενώ έμενε λιγότερο από ένα λεπτό για τη λήξη. Ένα μεγάλο τρίποντο του Μπράουν έγραψε το 88-90, 32» για το τέλος), με τον Χάντερ να απαντά

και με δικό του καλάθι να ισοφαρίζει (90-90, 11,8» για το φινάλε).

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι με ελεύθερος βολές του Μπράουν και του Φελντέιν έγραψαν το τελικό 90-92 και πανηγύρισαν μία μεγάλη νίκη.

Για τους νικητές ο Τζέι Κόβαν Μπράουν ήταν ο πρώτος σκόρερ με 19 πόντους, ενώ άλλους 15 πόντους σημείωσε ο πρώην «πράσινος» Τζέιμς Φελντέιν. Για τη Μακάμπι ξεχώρισε ο Σκότι Ουίλμπεκιν που είχε 22 πόντους αλλά όπως αποδείχτηκε δεν ήταν αρκετός για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 43-49, 66-64, 90-92.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 22, Γουόλτερς 16, Χάντερ 15, Κοέν 10, Έισι 9, Ντόρσεϊ 9, Ντιμπαρτολομέο 9,

Χάποελ Ιερουσαλήμ (Κάτας): Μπράουν 19, Λόκετ 19, Φελντέιν 15, Τόμας 14, Μπράιμο 13, Μπλατ 6, Ζάλμασον 4, Τιμόρ 2