Με αργεντίνικη σφραγίδα πέρασε από τη Λαμία ο Βόλος (vids)

Σημαντικό βαθμολογικό άλμα αναφορικά με τη «μάχη» της παραμονής έκανε ο Βόλος, ο οποίος επικράτησε 2-1 της Λαμίας στο ΔΑΚ για τη 14η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ πέτυχε την τρίτη νίκη της στη σεζόν και πρώτη εκτός έδρας.

Το ματς

Ούτε λίγο ούτε πολύ, στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης δεν είδαμε… απολύτως τίποτα. Κάκιστο θέαμα, μηδαμινές ευκαιρίες και μπόλικη ένταση,

με το 0-0 να παραμένει απολύτως φυσιολογικά ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Το δεύτερο μέρος δεν θα… μπορούσε να πάει χειρότερα, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 54′. Μετά από εξαιρετική σέντρα του Άλχο, ο Γκαρσία πάτησε γερά και με καρφωτή κεφαλιά εκτέλεσε τον Κοσέλεφ για το 1-0.

Η απάντηση της ομάδας της Φθιώτιδας δεν άργησε να έρθει, μιας και στο 71ο λεπτό ο Σιμόν έκανε την σέντρα, με τον Καρλίτος να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με προβολή.Οι Θεσσαλοί όμως είχαν την απάντηση και στο 80′, ο Άλχο έστρωσε με τακουνάκι τη μπάλα στον Κόμπα, που από το ύψος της μεγάλης περιοχής την έστειλε στο «γάμα» της εστίας του ανήμπορου να αντιδράσει Κοσέλεφ και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του.ΛαμίαΒόλος 1-2Σκόρερ: 71′ Καρλίτος – 56′ Γκαρσία, 80′ Κόμπα

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Σίντκλεϊ, Τζανδάρης, Σαντάνα (46′ Λόνγκο), Τόσιτς, Σλίβκα, Τσιλούλης (92′ Μαρτίνεθ), Καρλίτος

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Κόστιτς, Μύγας, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Ασλανίδης, Άλχο, Τσοκάνης, Γκλάβτσιτς, Κόμπα, Γκαρσία, Μωραΐτης.