Ο Γιόχανς Φέτερ θα επιλέγει στην επιφάνεια που θα αγωνίζεται!

Ο Γιόχανς Φέτερ το φυσάει και δεν κρυώνει το γεγονός ότι στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο κατέλαβε μόλις την 9η θέση στον ακοντισμό.

Ο Γερμανός πρωταθλητής, που έχει ξεκινήσει την προετοιμασία του για τη νέα σεζόν σε δηλώσεις του ξεκαθάρισε πως του χρόνου θα επιλέγει σε ποια επιφάνεια θα αγωνίζεται.

«Θα προσαρμόσω το αγωνιστικό μου πρόγραμμα για τη νέα

χρονιά ρίχνοντας μόνο σε επιφάνειες που ξέρω ότι δεν θα τραυματιστώ. Πέρσι το ρίσκο ήταν υψηλό για μένα», είπε στο Leichtathletik.de.

Ο Φέτερ ήταν από εκείνους που άσκησαν κριτική για τη μαλακή και γλιστερή επιφάνεια του στίβου που χρησιμοποιήθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο.

Να θυμίσουμε ότι ταξίδεψε στην ιαπωνική πρωτεύουσα με την καλύτερη επίδοση στον κόσμο με 96,29μ. που είχε ρίξει τον περασμένο Μάιο σε μίτινγκ στο Χορζόφ. Μάλιστα, παρέμεινε η επίδοση του 2021, αλλά αν και φαβορί για το χρυσό μετάλλιο, έμεινε εκτός βάθρου και μάλιστα, κατέλαβε μόλις την 9η θέση με βολή στα 82,52μ.