Ο ΠΑΟΚ με καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο γνώρισε την ήττα – αποκλεισμό από την Τόφας στο κατάμεστο «Παλατάκι»

Ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε κόντρα στην Τόφας, γνώρισε την ήττα με 71-84 και αποκλείστηκε από το Basketball Champions League.

Ο Δικέφαλος κατάφερε να ανακτήσει το πλεονέκτημα της έδρας του με το μεγάλο διπλό μέσα στην Τουρκία, με την πρόκριση τελικά να κρίνεται στο PAOK Sports Arena.

Φρίντρικσον και Τσαϊρέλης ήταν οι κορυφαίοι για τους «ασπρόμαυρους», με τον πρώτο να μετράει 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ και τον δεύτερο 17 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν άμεσα να χτίσουν διαφορά πέντε πόντων (5-10), ωστόσο οι «ασπρόμαυροι» τη μάζεψαν και ισοφάρισαν με τον Φρίντρικσον να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά.

Οι δύο ομάδες έβρισκαν στόχο από τα 6,75 και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με το σκορ στο 19-22.