Ο Προμηθέας νίκησε την ΑΕΚ στα Λιόσια και κρατάει γερά την «4άδα»

22:40 9/3/2024 - Πηγή: Sportime

Με τον Χάντερ Χέιλ να σημειώνει 21 πόντους και τον Τζόρναν ΜακΡέι να κάνει ένα σοβαρό λάθος 13” πριν το τέλος, ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε την ΑΕΚ μέσα στα Λιόσια για την 20η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βελτίωσε το ρεκόρ της στο 12-8, την ώρα που η Ένωση έπεσε στο 8-12. Οι φιλοξενούμενοι προκάλεσαν μεγάλη φθορά στους γηπεδούχους

στον τομέα των φάουλ (20 οι Πατρινοί, 27 οι κίτρινοι), εκτέλεσαν 30 βολές ευστοχώντας στις 22 (μόλις 17/19 η ΑΕΚ), εκμεταλλεύθηκαν τα περισσότερα από τα 12 ριμπάουντ που μάζεψαν, ενώ υπέπεσαν σε μόλις 5(!) λάθη, ενώ οι παίκτες του Ηλία Ζούρου σε 16.

Εκτός του Χέιλ, οι νικητές είχαν με διψήφιο αριθμό πόντων ακόμη τέσσερις παίκτες και συγκεκριμένα τους Ρέινολντς με 13, Στέφενς με 12 και Κόφι με 11 και Ετσενίκε με 10. Από πλευράς ΑΕΚ οΜόργκαν είχε 16 πόντους και οι Νάιτ, Κουζέλογλου και ΜακΡέι από 15.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, όμως ο Προμηθέας στα τελευταία λεπτά ήταν πιο αποτελεσματικός στην άμυνα, πήγε τη μπάλα κοντά στο καλάθι και ευστοχώντας στις περισσότερες βολές έφτασε μια υπερπολίτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 32-40, 61-60, 87-91