Ο Προμηθέας νικητής επί της ΑΕΚ, στο «ελληνικό θρίλερ» του BCL

Ο Προμηθέας έκανε το πρώτο νικηφόρο βήμα στους ομίλους των «16» του BCL, καθώς για την 1η αγωνιστική, επικράτησε της ΑΕΚ στην Πάτρα με 80-79.

Οι Πατρινοί είχαν σε πολύ καλή ημέρα τους Χέιλ Χάντερ και Άντονι Κάουαν με 21 πόντους, 6 ασίστ και 20 πόντους και 9 ασίστ αντίστοιχα, ενώ πραγματοποίησαν ένα εκρηκτικό τρίτο δεκάλεπτο τρέχοντας επιμέρους σκορ 27-18. Η ΑΕΚ

από πλευρά της είχε κάνει ένα καλό πρώτο ημίχρονο (και ειδικά ένα καλό δεύτερο δεκάλεπτο), φτάνοντας να προηγηθεί με 8 πόντους στο 24′.

Από την ΑΕΚ των 20 λαθών, ξεχώρισε ο Τζάστιν Τίλμαν με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ. Η Ένωση δεν εκμεταλλεύθηκε όσο έπρεπε τα 17 επιθετικά ριμπάουντ που πήρε, έχοντας και μόλις 7/22 τρίποντα. Αντιθέτως η ομάδα του Παπαθεοδώρου, είχε 14/28 τρίποντα και αυτό κάλυψε το κακό 11/28 δίποντα, αλλά και τα 18 λάθη των γηπεδούχων.

Κάπου εκεί όμως ήρθε το ξέσπασμα του Προμηθέα που ανέτρεψε την κατάσταση. Οι γηπεδούχοι έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με 7 πόντους (65-58 στο 33′), με την ομάδα του Πλάθα όμως να επιστρέφει δυναμικά και να προσπερνά μς 74-75, 2 λεπτά πριν το φινάλε.

Ένα μεγάλο τρίποντο του Κάουαν έφερε εκ νέου μπροστά τους Πατρινούς (78-75 με 1:17 για το τέλος), ενώ στα 53” ο Νετζήπογλου υπέπεσε σε κρίσιμο λάθος. 1/2 βολές του Χέιλ έστειλε τον Προμηθέα στο +4 (79-75) με 14” για το τέλος. Με βολές του Νάτι η ΑΕΚ πλησίασε (79-76 στα 6”) για να ακολουθήσουν 1/2 βολές του Κάουαν (80-77 στα 4”).

Εν συνεχεία οι γηπεδούχοι έστειλαν τον ΜακΡέι στις βολές για να μην δεχθούν τρίποντο (80-79 στα 2”) και στην επαναφορά από τη βασική γραμμή, παρά το λάθος του Ρέινολντς ο Νετζήπογλου δεν μπόρεσε να σκοράρει για τρεις στον ελάχιστο χρόνο που απέμενε.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 35-40, 62-58, 80-79