IFFHS: Ρεκόρ, πρωταγωνιστές και σημεία αναφοράς της 3ης ημέρας

Από την Aργεντινή στην Γαλλία, και από τον Λιονέλ Μέσι στον Γκιγιέρμο Οτσόα, τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, τον Ολιβιέ Ζιρού, τον Κιλιάν Μπαπέ, και από τον Αντριέν Ραμπιό και τους αδερφούς Άμραμπατ, αυτά είναι τα στοιχεία και τα ρεκόρ που σημάδεψαν την τρίτη ημέρα του Μουντιάλ 2022, σύμφωνα με τη Διεθνής Oμοσπονδία Ιστορίας και Στατιστικής του Ποδοσφαίρου (IFFHS):

* Η Αργεντινή έγινε στον αγώνα εναντίον της Σαουδικής Αραβίας (1-2) η πρώτη ομάδα στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου με 4 παίκτες ηλικίας 34+

στην αρχική ενδεκάδα (Λιονέλ Μέσι, Νικολάς Οταμέντι, Άνχελ Ντι Μαρία και Παπού Γκόμες).

* Η Αργεντινή υποδείχθηκε οφσάιντ 7 φορές στο πρώτο ημίχρονο, κάτι που δεν έχει συμβεί σε αγώνα Μουντιάλ από τις 16 Ιουνίου 2002 (9 οφσάιντ για την Ισπανία εναντίον της Ιρλανδίας στο πρώτο ημίχρονο).

* Η Αργεντινή δεν είχε βρεθεί ποτέ σε θέση οφσάιντ σε ένα ημίχρονο τόσο συχνά σε έναν αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου πριν. Το μέγιστο ήταν 6 οφσάιντ, επαναλαμβανόμενα 3 φορές: εναντίον Ουρουγουάης (2ο ημίχρονο) το 1986, εναντίον Ουγγαρίας (2ο ημίχρονο) το 1982, εναντίον Γαλλίας (1ο ημίχρονο) το 1978.

* Η Αργεντινή έχασε ένα παιχνίδι σε Παγκόσμιο Κύπελλο αφού προηγήθηκε στο ημίχρονο για πρώτη φορά από το 1930 (τον τελικό εναντίον της Ουρουγουάης, 2-1 στο ημίχρονο και 2-4 στο τέλος).

* Ο Λιονέλ Μέσι έγινε ο 4ος παίκτης στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου που παρουσιάστηκε σε 5 διοργανώσεις και ο 5ος παίκτης που σκόραρε σε 4τέσσερις από αυτές (2006, 2014, 2018, 2022), μαζί με τους Πελέ, Ούβε Σίλερ, Μίροσλαβ Κλόζε και Κριστιάνο Ρονάλντο.

* Παράλληλα με τον τερματισμό της μεγάλης σειράς αήττητων της εθνικής του ομάδας (36 αγώνες), ο Μέσι έχει σπάσει τη δική του παρόμοια πορεία (35 συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς ήττα για ομάδα και χώρα) που ήταν η μεγαλύτερη στην καριέρα του. Το προσωπικό του ρεκόρ ήταν στο παρελθόν 31 αγώνες (δύο τέτοια σερί, ένα μεταξύ 2015 και 2016 και ένα άλλο μεταξύ 2017 και 2018). Η τελευταία του ήττα ήταν στις 9 Μαρτίου 2022 (1-3 για την Παρί Σεν Ζερμέν εναντίον της Ρεάλ Μαδρίτης στο Champions League).

* Στο παιχνίδι Μεξικό εναντίον Πολωνίας (0-0), για πρώτη φορά σε ολόκληρη την ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ένας αρχηγός της μίας ομάδας (Γκιγιέρμο Οτσόα) απέκρουσε πέναλτι από τον αντίπαλο αρχηγό (Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι). Ο Γκιγιέρμο Οτσόα είναι ήδη παρών στο πέμπτο του Παγκόσμιο Κύπελλο, έχει 132 διεθνείς συμμετοχές από το 2005 (έκτος στη λίστα όλων των εποχών του Μεξικού).

* Η Γαλλία (4-1 εναντίον Αυστραλίας) έφτασε τις 5 νίκες σερί σε Μουντιάλ και ισοφάρισε το καλύτερο σερί της (μεταξύ 1986 και 1998).

* Ο Ολιβιέ Ζιρού σημείωσε το 51ο του γκολ για τη Γαλλία, ισοφαρίζοντας τον Τιερί Ανρί ως πρώτος σκόρερ των «Μπλε».

* Ο Ζιρού έγινε ο γηραιότερος σκόρερ της Γαλλίας στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου (36 ετών 53 ημέρες) ξεπερνώντας τον Ζινεντίν Ζιντάν (ο οποίος σκόραρε σε ηλικία 34 ετών και 16 ημερών εναντίον της Ιταλίας το 2006).

* Ο Ζιρού έγινε ο 9ος γηραιότερος παίκτης που σημείωσε γκολ στο Παγκόσμιο Κύπελλο και ο 2ος γηραιότερος που σημείωσε τέρμα στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Είναι μόνο πίσω από τον Ροζέ Μιλά, ο οποίος σημείωσε για το Καμερούν 2 ανάλογα ρεκόρ: εναντίον Ρουμανίας (2-1) στις 14 Ιουνίου 1990 σε 38 χρονών 25 ημερών και μετά εναντίον Κολομβίας (2-1) στις 23 Ιουνίου 1990 στο 38 χρόνια 33 ημέρες.

* Ο Κιλιάν Μπαπέ έγινε ο 4ος παίκτης στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου που σκόραρε σε περισσότερες από μία διοργανώσεις του (2018, 2022) πριν κλείσει τα 24 του χρόνια. Άλλοι τέτοιοι παίκτες είναι οι, Πελέ (1958, 1962), Τοστάο (1966, 1970) και Μάικλ Όουεν (1998, 2002).

* Ο Αντριέν Ραμπιό έγινε ο πρώτος Γάλλος παίκτης που σκόραρε και είχε ασίστ στο ντεμπούτο του στο Παγκόσμιο Κύπελλο μετά τον Κριστόφ Ντουγκάρι εναντίον της Νότιας Αφρικής το 1998.

* Η είσοδος του Τεό Ερνταντέζ ως αλλαγή στη θέση του τραυματία Λούκας Ερντανέζ κατά τη διάρκεια του αγώνα Γαλλία εναντίον Αυστραλίας έγινε η 2η αλλαγή μεταξύ αδελφών στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου, μετά από αυτή του Σόφιαν Άμραμπατ για τον επιθετικό της ΑΕΚ Νορντίν Άμραμπατ (Μαρόκο, το 2018 εναντίον του Ιράν).

The post IFFHS: Ρεκόρ, πρωταγωνιστές και σημεία αναφοράς της 3ης ημέρας appeared first on The President.