Euroleague: Σοβαρεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός και κέρδισε εύκολα τη Βιλερμπάν

Με την άμυνά του να αφυπνίζεται στο δεύτερο ημίχρονο και την παραγωγικότητα να αυξάνεται κατακόρυφα στον... επίλογο του αγώνα, ο Παναθηναϊκός «πάτησε» τη Βιλερμπάν στο ΟΑΚΑ και με ρεκόρ 18-10 επέστρεψε στην τρίτη θέση της κατάταξης στη Euroleague (ισοβαθμεί με την τέταρτη Μονακό, την οποία έχει νικήσει 2 φορές εφέτος).

Οι

«πράσινοι» συνέτριψαν με 85-67 τους Γάλλους, για την 28η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους στην 22η ήττα τους.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν παρασύρθηκε από το χαμηλό τέμπο της Βιλερμπάν και ήταν… υπνωτισμένη στο πρώτο ημίχρονο (38-36), όμως πάτησε το «γκάζι» στο δεύτερο και ειδικά στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα να φτάσει χωρίς άγχος στη νίκη.

Κορυφαίος των γηπεδούχων ήταν ο τρομερός Τζέριαν Γκραντ με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ μεστός όπως πάντα ήταν ο Ματίας Λεσόρ με 17 πόντους. 14 μέτρησε ο Μάριους Γκριγκόνις, όσους και ο Σλούκας, που είχε 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Μεγάλες βοήθειες στην άμυνα από τον x-factor Χουάντσο Ερνανγκόμεθ.

Από τους ηττημένους, που έπεσαν στο 6-22, πάλεψε με 15 πόντους και 5 ασίστ ο Νάντο Ντε Κολό.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 38-36, 59-50, 85-67

Euroleague, Σοβαρεύτηκε, Παναθηναϊκός, Βιλερμπάν,Euroleague, sovareftike, panathinaikos, vilerban