Πάλη: Πρωταθλητής Ευρώπης ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης! Το πρώτο μετάλλιο στους άνδρες μετά από 14 χρόνια

Λίγες ημέρες μετά τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης στην κατηγορία U23, ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης πέτυχε το ίδιο και στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών.

Συγχαρητήρια στον καταπληκτικό Γιώργο Κουγιουμτσίδη. Κατέκτησε τομετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα πάλης στη Βουδαπέστη, το πρώτο για την μετά από 14 χρόνια! Ο 20χρονος παλαιστής επικράτησε με 7-6 του Ασφάρ Ασίροφ από το Αζερμπαϊτζάν στα 79 κιλά της ελευθέρας#TeamHellas pic.twitter.com/pgyCaRgWsA

— Ηellenic Olympic

Committee (@HellenicOlympic) March 29, 2022

Στον τελικό, ο 20χρονος Έλληνας νίκησε τον Αζέρο Ασφάρ Ασίροφ (7-6) και κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο της χώρας μας στους άνδρες, έπειτα από 14 χρόνια.

Σημειώνεται ότι μετά από αυτή τη μεγάλη επιτυχία, ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης θα κάνει «άλμα» τριών θέσεων και θα φτάσει στο Νο4 της παγκόσμιας κατάταξης στην κατηγορία του.