Έσωσε την παρτίδα η Εθνική στη Ρίγα

11:18 7/9/2011 - Πηγή: Antinews
Το γκολ του Κυριάκου Παπαδόπουλου στο 85′ έσωσε την παρτίδα για την εθνική στη Ρίγα της Λετονίας (1-1) και με 4 βαθμούς τον Οκτώβρη (νίκη Κροατία-ισοπαλία Γεωργία) πάει σε τρίτο συνεχόμενο Euro, τέταρτο συνολικά στην ιστορία της.  Στη χειρότερη περίπτωση θα διεκδικήσει την πρόκριση μέσω μπαράζ.  Έχοντας κερδίσει μέσα στο Ισραήλ, η Εθνική ήθελε τη νίκη επί της Λετονίας για να αποκτήσει το πάνω χέρι στην υπόθεση πρωτιά
στον όμιλο και απευθείας πρόκριση στα τελικά του Euro 2012. Οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος βρέθηκαν μακριά από τον καλό τους εαυτό, έμειναν νωρίς πίσω στο σκορ με 1-0 (19΄), κατάφεραν ωστόσο να φέρουν το ματς στα ίσια: Ισοφάρισαν με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο στο τέλος του ματς, συνεχίζοντας το αήττητο σερί τους που έφτασε τα 14 παιχνίδιαΣτο ματς με το Ισραήλ στο «Μπλούμφιλντ» η Εθνική ειδικά στο δεύτερο μέρος είχε πραγματοποιήσει εξαιρετική εμφάνιση, ενώ και στο πρώτο τα είχε πάει περίφημα κρατώντας με άνεση το μηδέν στην άμυνα. Χθες, ειδικά στα 45 πρώτα λεπτά, η εικόνα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος ήταν πολύ άσχημη. Επιθετικά δημιούργησε μόλις δύο φάσεις, ενώ αμυντικά δέχθηκε γκολ από το πουθενά μένοντας πίσω στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβηκε, με αποτέλεσμα να καταφέρει να πάρει την ισοπαλία. Οι πολλές απουσίες που είχε η Εθνική ασφαλώς και έπαιξαν το ρόλο τους. Τον Οκτώβριο τα σπουδαία για την Εθνική. Όπως ήρθαν τα πράγματα το ματς με την Κροατία, παίρνει το χαρακτήρα «τελικού», αλλά και το εκτός έδρας ματς με την υπολογίσιμη Γεωργία χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή.