Και πώς να χάσεις Θρύλε στην Πόλη σου!

06:50 13/11/2015 - Πηγή: Bam
Στην Πόλη δεν μας νικάει κανείς... Ούτε ο Ιβκοβιτς ούτε οι διαιτητές. Νίκη 91-87 στην παράταση για τον Θρύλο μέσα στο στο «Αμπντί Ιπεκτσί» επί της Εφές.Ο Θρύλος ανέτρεψε διαφορά 11 πόντων στην τελευταία περίοδο, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση και εκεί τελικά κατάφερε τελικά να κάμψει την αντίσταση της Εφές. To ματς Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά τον αγώνα, παίρνοντας από νωρίς την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η συμπαγής
και αποτελεσματική του άμυνα, δεν επέτρεψε στην Εφές να επιβάλλει γρήγορο ρυθμό στο παρκέ και να πετύχει εύκολους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο. Στην επίθεση οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου κυκλοφορώντας με υπομονή την μπάλα, βρήκαν τις διόδους προς το καλάθι και κατάφεραν ν’ ανεβάσουν την υπέρ τους διαφορά στο +9. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν με την ίδια ένταση στην άμυνα, καταστρέφοντας το επιθετικό παιχνίδι των γηπεδούχων, οι οποίοι είχαν βιαστικές επιλογές, προσπαθούσαν μόνο με τρίποντα να σκοράρουν, τακτική που δεν είχε κανέναν απολύτως αποτέλεσμα. Οι Πειραιώτες εκμεταλλευόμενοι σε απόλυτο βαθμό το μομέντουμ του αγώνα, ανέβασαν την διαφορά ακόμα και στο +15 (15-30), 4:30 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Σ’ εκείνο το σημείο οι παίκτες του Ντούντα Ίβκοβιτς αντέδρασαν. Με διαδοχικές εύστοχες επιθέσεις κι εκμεταλλευόμενοι την αδυναμία των πρωταθλητών Ελλάδας να καθαρίσουν τα’ αμυντικά ριμπάουντ, κατάφεραν να τρέξουν ένα επιμέρους σκορ 15-6 και να κλείσουν το πρώτο μέρος με μειονέκτημα έξι πόντων (30-36). Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα και διατηρούσε την διαφορά των έξι πόντων, όμως τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έδιναν την δυνατότητα στους Τούρκους ν’ ανανεώνουν τις επιθέσεις τους και να διατηρούνται μέσα στο παιχνίδι. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, η Εφές κατάφερε να προσπεράσει στο σκορ (45-43). Οι «ερυθρόλευκοι» δεν αντιμετώπιζαν σωστά τα πικ εν ρολ των Τούρκων, κάτι που έδινε την ευκαιρία στους αντίπαλους γκαρντ να τελειώνουν μ’ ευκολία τις φάσεις από κοντά ή να κερδίζουν φάουλ και να στήνονται στην γραμμή των βολών. Με καρδιά πρωταθλητή, το έστειλε στην παράταση και το κέρδισε Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες μπήκαν με πολλή ενέργεια στο παρκέ, κι ευστόχησαν στις επιθέσεις που εκδήλωσαν. Ο γρήγορος ρυθμός όμως που δόθηκε στο ματς ευνόησε τους παίκτες του Ντούντα Ίβκοβιτς, οι οποίοι με συνεχόμενες καλές άμυνες, κατάφεραν να κλέψουν μπάλες και να οδηγήσουν τον Ολυμπιακό σε λάθη. Στην επίθεση ο Τζαστιν Γκρέιντζερ δίνοντας σκορ από μέση και μακρινή απόσταση στην ομάδα του, ανέβασε, αρχικά, την διαφορά στο +8 (61-69) και στην συνέχεια με τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα με διψήφιο αριθμό πόντων (72-61), 4:30 πριν την εκπνοή. Στον υπολειπόμενο χρόνο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν σταμάτησαν να προσπαθούν και με τα μεγάλα σουτ των Παπαπέτρου, Πρίντεζη και Χάκετ, μείωσαν σε 75-73, 20΄΄, πριν το τέλος. Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα, η Εφές στήθηκε δύο φορές στην γραμμή της «φιλανθρωπίας» (με Γκρέιντζερ κι Ερτέλ), ευστοχώντας σε μια μόνο βολή. Ο Ντάνιελ Χάκετ οδηγήθηκε με την σειρά του στις βολές και με δύο εύστοχες μείωσε στον πόντο, με επτά δευτερόλεπτα ν’ απομένουν στο ρολόι. Τρία δεύτερα πριν το τέλος, ο Ντι Τζέι Στρόμπερι είχε την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του, όμως αξιοποίησε την μια από τις δύο βολές που κέρδισε. Οι γηπεδούχοι επανέφεραν την μπάλα στο παρκέ, ο Γκρέιντζερ την πέταξε από το κέντρο, χωρίς να βρει στόχο και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Το επιπλέον πεντάλεπτο της παράτασης εξελίχθηκε σε διαγωνισμό τριπόντων. Κάθε φορά που ο Τόμας Ερτέλ έδινε προβάδισμα στην ομάδα του με σουτ τριών πόντων, ερχόταν η απάντηση από τα χέρια του Ματ Λοτζέσκι. Στην συνέχεια, την σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον Γάλλο γκαρντ πήρε ο Τζον Ντίμπλερ, όμως ο Ολυμπιακός με 2 πόντους από τον Παπαπέτρου και τρείς από τον Αθηναίου, κατάφερε να μπει σε θέση οδηγού. Οι παίκτες του Ντούντα Ίβκοβιτς θέλησαν να «χτυπήσουν» από κοντά αυτή την φορά και όχι από την περιφέρεια, όμως η άμυνα του Ολυμπιακού λειτούργησε σ’ εκείνο το σημείο. Ο Λοτζέσκι έκλεψε την μπάλα, πάσαρε στον Στρόμπερι που είχε τρέξει στον αιφνιδιασμό και ο Αμερικάνος με λέι-απ, έδωσε… αέρα τεσσάρων πόντων στους «ερυθρόλευκους». Η Εφές προσπάθησε να φτάσει σ’ ένα γρήγορο καλάθι για να της απομείνει χρόνος για μια τελευταία επίθεση, όμως και πάλι η άμυνα των Πειραιωτών αντέδρασε αποτελεσματικά και τους οδήγησε στη νίκη. Τα δεκάλεπτα: 13-20, 30-36, 54-54, 76-76 κ.α., 87-91 παρ.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ: Xάντερ 15 (7/8 διπ., 3ριμπ.), Παπαπέτρου 11 (1ασίστ, 1κλεψ.), Γιανγκ 2 (2ριμπ., 3κοψ.), Σπανούλης 6 (4 ασίστ, 2ριμπ.), Στρόμπερι 9 (3ριμπ.), Πρίντεζης 17 (6/9 διπ., 3ριμπ., 1ασίστ, 1κοψ.), Αγραβάνης 5, Μάντζαρης (2ασίστ, 1κλεψ., 1ριμπ.), Χάκετ 11 (2ασίστ, 1ριμπ., 1κλεψ.), Λοτζέσκι 11 (5ριμπ., 5ασίστ, 1κλεψ.), Αθηναίου 4 (2ριμπ.), Μιλουτίνοφ (δεν έπαιξε).